تبریز شهر آرزوها

عید نوروز را در تبریز مهمان ما باشید

بایرام یلی، چارداخلاری ییخاندا               نوروز گلی ، قار چیچکلی چیخاندا

        آغ بولو تلار کوینکلرین سیخاندا               بیزدن ده بیر یاد ایلیه ن ، ساغ اولسون

***  

باد نوروزی وقتی به خانه ها می وزد ، گل نوروزی و گل یخ از خاک بیرون می آید.

ابر های سفید وقتی پیراهن شان را میچلو نند ، هرکس از ما یاد بکند سلامت باشد.

( استاد شهریار ) 

اینجا تبریز است، شهر اولین ها و کوی دلبران شهری که در آن اولین مدرسه به سبک نوین ساخته شده و اوّلین خلبان کشور در این شهر زاده شده و قلمرو آسمان را درنوردیده است، شهری که همواره پیشگام تمدّن بوده و از همین رو اوّلین بلدیّه یا شهرداری کشور صد سال پیش در آن بنا گذاشته شده است.از بلدیّه پیشتاز این شهر گفتیم که اکنون نیز یک اولین دیگر به اولین های تبریز افزوده است و در یکی از به روزترین زمینه های مطرح شده در کشور یعنی بحث گردشگری گوی سبقت را از دیگر شهرها ربوده و به مصداق مصرع:

«شهر تبریز است و جان قربان جانان می کند   سرمه چشم از غبار کفش مهمان می کند»

کلانشهر تبریز با دارا بودن مراکز تفریحی و دیدنی  همچون قرار گرفتن  ۱۸موزه زیبا و متنوع در خانه های قدیمی بسیار زیبای تبریز که بیشترین تعداد موزه در کشور بعد از تهران به حساب می آید و همچنین مراکز دیدنی و تفریحی مدرن و وجود مراکز خریداجناس ترک با قیمت بسیار ارزان و همچنین وجود پارکهای متنوع و زیبا هر ساله پذیرای چندین میلیون مسافر از شهرهای دیگر میباشد و همه ساله میزان مسافران ورودی به تبریز با نرخ رشد بالایی افزایش میابند.بطوری که طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری   کلانشهر تبریز در سه سال گذشته دومین شهر مسافر پذیر کشور بعد از مشهد بوده و این رقم همه ساله رو به افزایش است

تبریز با تاریخ غنی و تاریخی خود و دارا بودن آثار و جاذبه های منحصر بفرد، همواره مورد توجه گردشگران بوده است. مسجد کبود که به فیروزه اسلام مشهور است و بر روی دیوارهای آن با کاشی های رنگین به واقع فرشی زیبا بافته شده یکی از زیبا ترین جاذبه های شهر است. ارک علیشاه، مسجد جامع تبریز، بقعه سیدحمزه و در کنار آن مقبره الشعراکه حدود 400 عارف و شاعر نامی همچنین محمد حسین بهجت تبریزی که به نام پرآوازه «شهریار» می شناسیمش از دیگر دیدنی های تبریز است... شهر تبریز است و مشکین مرز و بوم ....
موزه تخصصی مشروطه در محل خانه کوزه کنانی که مکان تجمع و تصمیم گیری مشروطه خواهان بوده، خانه ستار خان، مجاهد نام آشنای مشروطه خواه، موزه قاجار با توجه به اینکه تبریز ولیعهد نشین قاجار بوده در خانه ایرنظام گروسی، موزه قرآان و کتابت در مسجد تاریخی صاحب الامر، موزه سنجش در محل خانه سلماسی که انواع مختلف سنجش وزن و زمان و فاصله را در خود جای داده، موزه محرم در خانه صحتی که کلکسیونی غنی از ادوات و ابزار مورد استفاده در مراسم ماه محرم بوده است، موزه ادبی استاد شهریار در منزل مسکونی ایشان و دهها بنای تاریخی دیگر سفری پربار را برای مسافران مهیا خواهد ساخت.

هتل‌های تبریز
امروزه تبریز دارای ۱۶ هتل مجلل و مهمانسراهای متعدد است.

هتل پارس شاه‌گلی ۵ ستاره (واقع در پارک شاه گلی)

هتل صخره ای ۵ ستاره روستای تاریخی کندوان(۴۰ کیلومتری تبریز)

 هتل شهریار ۵ ستاره (جاده شاه گلی)
 هتل گسترش ۴ ستاره(چهارراه آبرسان)
هتل تبریز ۴ ستاره (خیابان امام نرسیده به میدان دانشگاه)

هتل پتروشیمی(بلوار استاد شهریار)
هتل دریا (خیابان راه‌آهن روبروی بیمارستان بابک)
هتل آذربایجان (خیابان شریعتی شمالی)
هتل سینا (میدان باغ گلستان)
هتل قدس (درب گجیل)
هتل مرمر (دروازه تهران)
هتل ایران (خیابان راه‌آهن، جنب هتل دریا)
هتل ارک (چهارراه شریعتی کوچه ارک)
هتل مروارید (میدان گلستان)
هتل پارک (خیابان امام)
هتل نگین (ترمینال)

مهمانان شهر تبریز می توانند با حضور در بزرگترین سازه مسقف آجری به هم پیوسته جهان که امسال به مجموعه میراث جهنی کشورمان نیز افزوده شد، لذت دیدن راسته ها و تیمچه ها بازارهای مختلف را در بازار تبریز تجربه نمایند.
مجموعه بازار تاريخي تبريز شامل زير مجموعه‌هاي مختلف تجاري، مذهبي، فرهنگي و بهداشتي و سكونت براي تجار ديگر شهرها در خود بازار و خانه‌هاي تاجران مقيم در اطراف بازار بوده است. در چنين مجموعه‌اي چگونگي ارتباط عناصر مجموعه با يكديگر حائز اهميت مي‌باشد.
مجموعه بازار تاريخي تبريز بخش عمده ای از تبریز قدیم و بخش موثری از تبریز کنونی را در بر می گیرد و شامل هسته اصلي بازار، امتداد بازار حرمخانه و مسجد كبود و بازارچه سرخاب مي‌باشد.
تاثیر گذاری بازار تبریز در روزگار کهن به قدری بوده که دروازه های اصلی شهر و مبادی ورود و خروج کالاهای شهر در محدوده بازار قرار گرفته بود.
امروز، هنوز یادی به جا مانده از چهار دروازه دروازه سرخاب، دروازه باغميشه، دروازه خيابان، دروازه نوبر که در آستانه ی بازار، روزگاری کاروانهای در حرکت در جاده ابریشم را میزبانی می کرده و موجب رونق بازرگانی می شده است.
از دیگر دیدنی های گذر نکردنی تبریز، مسجد کبود است که گوی مسچید نیز خوانده می‌شود به دستور جهانشاه بن شاه یوسف از فرمانروایان قره قویونلو ساخته شده است. ولی ادامه کار بنا به خواست خاتون جان بیگم زوجه جهانشاه و در سال 870 ه‍. ق به پایان رسید.
سر در اصلی مسجد با کاشی‌کاری معرق و کتیبه‌های به خط ثلث و تابلو‌هایی با خط کوفی شامل سوره‌های قرآن از کاملترین نمونه‌های معرق دوران اسلامی‌به شمار می‌روند.
به گفته کارشناسان در هیچ نقطه‌ای از دنیای اسلام این همه ظرافت و عظمت یک جا و در کنار هم پدید نیامده است.
سقف آرامگاه و گنبد خانه اصلی مسجد در زلزله‌ای که در سال هزاروصد و نودوسه (هجری قمری ) تبریز را لرزاند تخریب گردید، بخش‌های تخریب‌شده به همت مرحوم استاد رضا معماران در سال 1352 با نظارت سازمان ملی حفاظت آثار باستانی بازسازی گردید.
کاشیکاری محراب مسجد، جلوه‌ای بدیع از این هنر را در مسجد به نمایش گذارده است که مقرنس‌هایی با پوشش معرق و طرح‌های اسلیمی‌و کاشیکاری‌هایی به رنگ‌های فیروزه‌ای، ‌لاجوردی، سفید و طلایی را در برابر دیدگان قرار می‌دهد.
موزه آذربایجان به عنوان دومین موزه تاریخی کشور پس از موزه ملی تهران، بنایی زیبا و بسیار مورد توجه گردشگران است.
در كنار مسجد كبود تبریز بنای بزرگی با ایوان رفیع ، مشرف به خیابان امام قرار دارد . این بنا یكی از قدیمی ترین موزه های درجه اول ایران به شمار می رود و به موزه ی آذربایجان معروف است.

این موزه برای اولین بار در سال 1336 با نمایش 202 قطعه از آثار فرهنگی انتقالی از موزه ایران باستان شروع به كار كرد. ساختمان فعلی موزه از سال 1341 رسماً افتتاح و شروع به كار نمود.
این موزه از بخش های باستان شناسی دوران قبل از اسلام، باستان شناسی دوران اسلامی، سکه و مجسمه تشكیل شده است.
بخش باستان شناسی پیش از اسلام بیشتر شامل سفالینه های متنوع و آثار گوناگون  و آثار مفرغی تمدن های مناطق مختلف ایران از هزاره پنجم پیش از میلاد تا پایان حكومت ساسانیان است.
از اشیای نفیس بخش پیش ازاسلام می توان از یك جام زرین و یك موبند زرین منحصر به فرد و یك ریتون نقره ای با مجسمه ی سرشیر كه همگی مربوط به دوره ی هخامنشی هستند ، یك قبضه شمشیر برنزی متعلق به دوره كاسی ها كه دارای كتیبه ای به خط میخی است و تنگ ها و كاسه های شیشه ای نقش دار مربوط به دوره ی ساسانی و ... نام برد.
در منتهی الیه این سالن و در دیوار ضلع شمالی ، سنگ بسم الله که یکی از نادرترین آثار هنری ایران محسوب می شود نصب گردیده است. این سنگ از پنج قسمت تشکیل شده، چهار قسمت آن قاب اثر و یک قسمت آن متن اثر است که تمام سطوح سنگ توسط هنرمند ایرانی محمد علی قوچانی حجاری شده است.
بخش باستان شناسی دوران اسلامی آثار سفالی و فلزی زیبایی از قرون چهارم تا چهاردهم ه . ق را در خود جای داده است.
این اشیا شامل انواع سفالینه های نقش دار و لعابداری است كه از مناطق مختلف به دست آمده اند . چینی های بسیار نفیس دوره ی صفوی كه به استناد مهرهای پشت ظروف به دستور شاه عباس اول در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته شده اند ، از دیگر اشیای این بخش هستند.
در بخش سکه و مهر این موزه، مجموعه نسبتاً كاملی از سكه های ادوار مختلف تاریخ ایران ، از زمان تسلط اسكندر بر ایران و حكومت جانشینان وی و سپس امرای سلسله های مختلف كه در این سرزمین به حكومت پرداخته اند تا اواخر قاجاریه ، یك یا چند سكه از هریك در ویترین های مخصوص به نمایش گذاشته شده اند. كلیه سكه ها به ترتیب قدمت با زیرنویس شامل مشخصات و سال ضرب آنها به نحوی چیده شده اند كه پشت و روی تمامی سكه ها برای علاقه مندان قابل استفاده و تحقیق باشد.
مهرها و سیلندرها نیز قسمتی از ویترین های این بخش را به خود اختصاص داده اند. این مهرها مربوط به ادوار مختلف تاریخ از هزاره سوم قبل از میلاد تا قرون اخیر هستند .
در كنار این مهرها نمونه های طراحی شده آنها بر روی مقوا و نیز آثار نقوش مهرها بر روی خمیر مخصوص در معرض دید قرار دارند. این مهرها همگی گویای علایم و نشانه های ملی ، قومی ، مذهبی ، تجاری و حكومتی اقوام گوناگونی است كه درمناطق مختلف سرزمین پهناور ایران زیسته اند .
این علایم برروی قطعات كوچك سنگ از جنس های مختلف مثل انواع عقیق ، یشم ، سنگ سرخ و یمانی و نیز لعل ، فیروزه ، یاقوت و حتی طلا  و نقره و یا سایر سنگ های معدنی حك شده اند.

 

باغ تاریخی تفریحی ائل گلی هم علاوه امکان اسکان مسافران، فرصت دیدن و حضور در تفرجگاه زیبای قدیمی تبریز را نیز به مسافران می دهد.
باغ ائل گلی درون بافت شهری و در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی تبریز در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
گول در زبان ترکی به معنی استخر می‎باشد و ائل گولی، تداعی گر دریاچه یا استخر مردم است.
احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می‎دهند.
شاهزاده قهرمان میرزا، پسر هشتم نایب‎السلطنه عباس میرزا، هنگام فرمانروایی در تبریز، به تعمیر این استخر همت گماشت، عمارت 2 طبقه زیبایی در وسط آن بنا کرد، از وسط ساحل شرقی استخر تا محل عمارت خیابانی تعبیه نمود و کوه بلندی را که در جانب شرقی استخر قرار داشت به صورت سکوها و پله‎های عریض مرتبی درآورد و در چند جای آنها به فاصله معیّن جویها و آبشارهایی ایجاد کرد و در نظر داشت که این بنا را کاخ ییلاقی خود قرار دهد.
 اما هنوز کار تزیین بنا اتمام نیافته، درگذشت و فرزندانش این حادثه را به فال بد گرفتند، عمارت متروک ماند و از آن تاریخ به بعد، فقط استخر شاه برای ذخیره کردن آب جهت آبیاری مزارع و باغهای شهر در تابستانها مورد استفاده قرار گرفت.
در بهار سال 1309 خورشیدی که هنوز استخر و طبقه پایین عمارت آن باقی بود از طرف شهرداری تبریز تعمیر گردید و از اواخر اردیبهشت ماه به صورت گردشگاه عمومی شهر در آمد. عمارت یک طبقه در فروردین ماه 1346 به علت کثرت رطوبت و فرسودگی بنا تخریب شد و در سال 1349 بنای عمارت دو طبقه با همان طرح قبلی آغاز گردید.اندازه فعلی استخر در مرمت سالهای 1367 بعلت احداث فضای گلکاری در حاشیه آن قدری کوچکتر شده است.
کف استخر روی زمین طبیعی قرار داشته و از هیچ مصالحی برای پوشاندن آن استفاده نشده است، عمق استخر از سه متر در گوشة شرقی تا نه متر در کنار دهنه متفاوت است.مخزن آب، مثل باغ تخت شیراز از چشمه‌ای تامین می‎گرددکه از سنگی بالای مرتفع ترین سکو می‎جوشد.
آب مخزن را پنج نهر تشکیل می‎دهد که در هر سکویی، یک آبشار ایجاد می‎شود و هر سکو یا پلکان، دارای یک ردیف درخت تبریزی در کنار دیوار عقب آن و یک ردیف درخت بید در کنار نهرهای آن است.
این مجموعه هنوز و از پس سالهای بسیاری که بر آن رفته، یکی از مهمترین تفرجگاههای تبریز است و چشم انداز زیبا و دلنوازش، همه ساله پذیرای مهمانان و گردشگران بسیاری است.
و در نهایت، اینجا تبریز است، شهر شمس و شهریار ... شهری که سرمه ی چشم از غبار کفش مهمان می کند ...


 در استقبال از بهار طبيعت انجام مي‌گيرد؛

كاشت بزرگ‌ترين فرش گل در تبريز
 
 
بدلیل عدم توانایی برای تهیه تصویر مربوطه تصویر تزئینی فوق نمایش داده شد

خبرگزاري فارس: شهرداري منطقه 2 ‌تبريز به منظور ايجاد چشم‌اندازي زيبا و منحصر به فرد در اين شهر براي استقبال از ميهمانان نوروزي در يك طرح ابتكاري اقدام به كاشت بهاره بزرگ‌ترين فرش گل و ساعت گل كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل روابط عمومي شهرداري منطقه 2 تبريز، به منظور تلطيف روحيه شهروندان و ميهمانان نوروزي در ميدان ائل‌گلي كه پارگ بزرگ آن از نقاط ميهمان‌پذير شهر است، بزرگ‌ترين فرش گل با تركيبي از انواع گل‌هاي بهاري همچون بنفشه، شب‌بو و نرگس كاشته مي‌شود.
اين نماد بهار در پارك شهيد صفاشور مقابل راهنمايي كه به نوعي ورودي شهر نيز محسوب مي‌شود ساعت گل به صورت نمادين با تركيبي از گل‌هاي زيباي بهاري براي عيدي به ياد ماندني براي شهروندان تبريزي در حال كاشت است كه ايجاد اين چشم‌اندازهاي زيبا به همراه تدارك سفره هفت سين در ميادين مذكور از مناظر بسيار ديدني شهر در ايام تعطيلات نوروزي خواهد بود.
همچنين توسط نيروهاي فضاي سبز شهرداري منطقه 2 در مرحله اول عمليات كاشت بهاره نهال و گل وگياه كه از 20 اسفند ماه آغاز شده است در ورودي شهر و در ميدان استاد شهريار نيز از طرح‌هاي ويژه گلكاري استفاده مي‌شود .
در اين عمليات، تمام ميادين و مسيرهاي اصلي و فرعي، به خصوص ورودي شهر همچون دروازه تهران، جاده ائل‌گلي، ميدان افلاك‌نما و ... با استفاده از نهال‌هاي زيباي اقاقيا، نرك، كاتاليا، چتري، كبودي، زبان گنجشك و گل‌هايي نظير بنفشه، نرگس و شب‌بو كه نشانه‌هاي زيبايي از رسيدن فصل روح‌نواز بهار است، در مرحله اول كاشت بهاره در حال انجام است.
اين گزارش مي‌افزايد، طرح‌هاي ويژه نهال‌كاري و گلكاري علاوه بر تلطيف هواي شهر و كاهش آلودگي و جلوه بخشيدن به زيبايي‌هاي آن، در استقبال بهينه از ميهمانان نوروزي كه شهر تاريخي تبريز را براي مسافرت انتخاب كرده‌اند، بسيار موثر خواهد بود.
گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 2 حاكي است: بر اساس برنامه‌ريزي انجام گرفته و براي مرحله دوم كاشت بهاره بيش از 40 هزار اصله درخت و 100 هزار درختچه تزئيني در سطح اين منطقه كاشته مي‌شود.
اين شهرداري با هدف مشاركت مردم براي داشتن محيطي عاري از آلودگي و ايجاد شهري سرسبز و پر از گل وگياه، اقدام به توزيع نهال رايگان و مقاديري كود كرده است كه علاقمندان مي‌توانند براي دريافت انواع نهال‌هاي تزئيني از قبيل اقاقيا، كبودي، چتري، و... به پارك فدك واقع در وليعصر جنوبي ـ خيابان سعدي مراجعه كنند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912240815


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برنامه های این سازمان برای تبدیل کردن آذربایجان شرقی به پراقامت ترین استان کشور خبر داد.

 

به گزارش نصر، تراب محمدی که در آخرین دوشنبه سال 89 در جمع خبرنگاران حاضر شده بود با پاسخگویی به سئوالات آنان از برنامه های این سازمان در سال 90 گفت.

 

وی اظهار داشت: 47 پروژه ی ریز و درشت در سال 90 با مبلغی بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان کنگ زنی می شود.

محمدی افزود: از 48 کمپ گردشگری در سال 89 تنها 18 مورد افتتاح شد که بخش اعظم این پروژه ها در سال 90 افتتاح خواهد شد.
محمدی رتبه گردشگری در استان در بخش داخلی را پرترددترین استان دانست و اعلام کرد: با برنامه ریزی هایی که امسال صورت گرفته ،امیدواریم استان آذربایحان شرقی پر اقامت ترین استان معرفی شود.
وی در این راستا اظهار داشت: استان از هر لحاظی از جمله اسکان در شرایط مناسبی قرار گرفته  و با دادن تجهیزات لازم به  هتل ها ،  آموزش و پرورش ، خانه ی معلم ، اورژانس ها ، بیمارستان ها ، مراکز بهداشتی ، هلال احمر از گردشگران و مسافران پذیرایی گرم به عمل خواهد آمد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیان داشت  با ارائه دو هزار آژانش به هتل ها و تخفیف 20 الی 50 درصد هتل ها برخی از مشکلات گردشگران رفع خواهد شد.
وی در ادامه اذعان داشت : تبریز گردی ، مراغه گردی ، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ، و سوغات شهری و برگزاری  آیین های نوروزی از جمله تکم خوانی  ، سایالارچی ، زورخانه های پهلوانی از برنامه های سال 90 می باشد.
تراب محمدی خاطر نشان کرد در سال 89 استان در حوزه های صنایع دستی ،کاوش گری و باستان شناسی ، آثار و بنا های تاریخی شاهد رشد چشم گیری بوده است .
وی خبر از 30 آثار شاخص در سطح استان داد و گفت : در سال 89 پنج اثر ( شهر یزد ، باغ های تاریخی ایران ، مساجد تاریخی ، بقعه شیخ صفی و بازار تبریز ) از  قابلیت لازم برای ثبت جهانی برخوردار بودند که خوشبختانه بازار تبریزو بقعه شیخ صفی به ثبت جهانی رسیدند.
محمدی  با اشاره به ثبت بازار جهانی تبریز افزود : بازار تبریز علاوه بر بزرگترین بازار ، به عنوان بزرگترین بنای آجری  ، در عرض 10 دقیقه با کمترین سوال و جواب کارشناسان ،به  ثبت جهانی رسید .
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان ، شناسایی آثار و بنا های تاریخی را یکی از موفقیت های میراث فرهنگی در سال 89 دانست و  خاطر نشان ساخت  : اکثر بناهای ناشناخته ،شناسایی شده اند و نزدیک به 1800 اثر در 3 سال اخیر به ثبت ملی رسدهاست.
وی در ارتباط با تعداد پروژه های مرمت سازی افزود : نسبت به گسترش  موزه های استان ، بهینه کردن موزه ها اقدامات مهمی صورت گرفته است در حالی که موزه محلی استان خداآفرین موزه صفوی بناب در حال تجهیزند.
تراب محمدی اذعان داشت  از سال 86 کاوش بر روی سد خدا آفرین شروع شده و در سال 89 شدت یافته که در دوبخش نجات بخشی و احیا اقدامات لازم صورت گرفته است
وی ادامه داد آثار تاریخی به دست امده از کاوش خدا آفرین عید نوروز در طبقه زیر زمین موزه ی آذربایجان به نمایش گذاشته می شود و بعد از عید نوروز به موزه ی خدا آفرین منتقل خواهد شود.
محمدی خبر از احیای هنر حجاری روی سنگ ، سبد بافی مرند و گره چینی داد و گفت این رشته ها به طور کلی در معرض فراموشی قرار گرفته بودند که با احیای دوباره و اشتغال زایی ،روستاییان و عشایر دوباره به سمت چنین هنر هایی سوق پیدا کرده اند .
وی افزود امسال در حوزه ی صنایع دستی پیشرفت چشم گیری داشته ایم که شرکت هولدینگ با تجارت ، تولید ، توزیع و کیفیت تا حدودی توانسته کمک شایانی در صنایع دستی ما ایجاد کند.
وی افزود سال 89 یک اثر اصالت از سازمان یونسکو را به خود اختصاص دادیم و 2730نفر آموزش های لازم داده شده و یک هزار و دویست کارت تمدید شده و 60 پرورانه تولید و 60 پروانه تمدید شدند و یک هزار و سیصد نفر از هنرمندان در 63 رشته بیمه شدند. 
وی همچنین در پایان سخنانش خبر از بهره برداری ضلع جنوبی ارک داد و گفت : در سال 90 ضلع جنوبی ارک تبریز به بهره برداری می رسد و در سال 90 دوباره از اعتبارات لازم برخوردار خواهد بود تا شکاف های درونی و بیرونی ان مرمت سازی شود


بهره‌برداري از كمپ گردشگري شمالغرب تبريز با عنوان قوناخلار باغي
 
دبير كارگروه ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي:
كمپ گردشگري غرب تبريز مجهزترين زيرساخت‌هاي گردشگري است
 

مهندس نوين در مراسم بهره‌برداري از اين پارك طي سخناني با تأكيد بر لزوم برنامه‌ريزي زيربنايي در حوزه گردشگري و نيز ايجاد زيرساخت‌هاي مورد نياز اين بخش از تلاش شهرداري براي تحقق اهداف مورد نظر در اين بخش خبر داد و احداث پارك قوناخلار به عنوان كمپ گردشگري شمالغرب تبريز را در راستاي همين برنامه‌ها ارزيابي كرد.

شهردار تبريز در ادامه احداث فاز اول تله‌كابين در ارتفاعات عون‌بن‌علي ، توسعه چهاربرابري پارك ايل‌گولي ، افتتاح فاز اول بهشت عدن ، ايجاد كمپ‌هاي متعدد گردشگري و پارك‌هاي مسافر در نقاط مختلف شهر و ده‌ها برنامه ديگر را از جمله اقدامات اساسي شهرداري در حوزه گردشگري برشمرد و خاطرنشان كرد: تبريز به عنوان مركز شمالغرب ايران از قابليت‌هاي بالايي براي تبديل شدن به قطب گردشگري برخوردار است و مي‌توان با حمايت و همكاري مسوولان دولتي و بخش خصوصي نسبت به فعال سازي اين ظرفيت‌ها اقدام كرد.

مهندس نوين در بخش ديگري از سخنان خود با اعلام اين كه شناسايي ، حفظ و احياي بافت‌ها و آثار تاريخي شهر نيازمند برنامه‌ريزي كلان ملي و استاني است خواستار همكاري و مشاركت مردم و مسوولان در حفظ و احياي بناها و آثار تاريخي شهر شد.

وي در عين حال از مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خواست در احداث دهكده توريستي تبريز در جوار سد شهيد مدني تسريع كنند.

 دبير كارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان شرقي، كمپ گردشگري غرب تبريز را يكي از مجهزترين و اصولي‌ترين زيرساخت‌هاي گردشگري استان معرفي كرد.


 

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، تراب محمدي بعدازظهر امروز در مراسم افتتاح فاز اول كمپ گردشگري غرب تبريز گفت: استان آذربايجان شرقي از تاريخ و پيشينه غني و ارزشمندي برخوردار است و در تمام نقاط استان شاهد وجود جاذبه‌هاي منحصر به فرد تاريخي و طبيعي و فرهنگي هستيم.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي تصريح كرد: با توجه به افزايش روزافزون تعداد گردشگراني كه براي ديدن اين آثار و جاذبه‌هاي معنوي آذربايجان شرقي به اين استان سفر مي‌كنند، لازم است تجهيزات و زيرساخت‌هاي لازم را در اين زمينه ايجاد كنيم.
وي افزود: فاز اول كمپ گردشگري غرب تبريز با صرف 20 ميليارد ريال هزينه و با سرعت و دقت زيادي امروز به مرحله بهره‌برداري رسيد تا ميزبان مسافران نوروزي باشد.
محمدي در خصوص استمرار فعاليت در اين مجموعه افزود: در اين مورد با جديت زيادي پيگير ساخت و ساز هستيم و در اين راستا كمپ‌هاي غرب و شرق تبريز به همراه ساير مجموعه‌هاي خدماتي هرچه سريع‌تر تكميل و به زيرساخت‌هاي گردشگري استان افزوده مي‌شوند.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي در ادامه از همكاري شهرداري كلانشهر تبريز در آماده‌سازي اين مجموعه و ارتقاي سطح خدمات ارائه شده به گردشگران تقدير كرد.
فاز نخست كمپ گردشگري غرب تبريز، با يك‌هزار و 300 مترمربع محوطه‌سازي، يكي از مجموعه‌هاي بزرگ و جامع استان براي ارائه خدمات به گردشگران است.
در اين مجموعه 90 واحد آلاچيق براي اسكان گردشگران ساخته شده است و امكاناتي همچون مجموعه سرويس بهداشتي با مساحت 120 متر مربع، بوفه با مساحت 50 مترمربع و پاركينگ با مساحت 2 هزار مترمربع جزو امكاناتي است كه در اين مجموعه ساخته شده‌اند.
براي ارائه خدمات در فاز اول اين مجموعه بيش از پنج كيلومتر لوله‌گذاري براي آبرساني انجام گرفته و با تكميل بخش‌هاي فني، برق مجموعه نيز تامين شده است.
سوئيت ويژه‌اي با مساحت 45 مترمربع از ويژگي‌هاي اين كمپ گردشگري مجهز است و ساخته شدن درياچه مصنوعي با عمق 170 سانتي‌متر و پارك كودكان با مساحت يك‌هزار و 120 متر مربع از ديگر نكات لحاظ شده براي رفاه حال و رضايت گردشگراني است كه كمپ گردشگري غرب تبريز را براي سكونت در مدت سفر به استان آذربايجان شرقي انتخاب مي‌كنند.
سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي براي ساخت و تجهيز فاز اول كمپ گردشگري غرب تبريز تاكنون بيش از 20 ميليارد ريال هزينه صرف كرده و اين مجموعه در كنار كمپ شرق تبريز و ساير مجموعه‌هاي خدمات گردشگري، در خدمت گردشگران استان قرار مي‌گيرند.
كمپ گردشگري غرب تبريز با مشاركت شهرداري منطقه 6 تبريز براي استفاده گردشگران ساخته شده است.

اين پارك در زميني به وسعت 7 هكتار و با سرمايه‌گذاري بالغ بر 50 ميليارد ريال با مشاركت شهرداري تبريز و سازمان ميراث فرهنگي احداث گرديده و به عنوان كمپ گردشگري و اقامتي مسافران و ميهمانان نوروزي مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912260355

نوشته شده در ۸۹/۱۲/۲۵ساعت 5 توسط پویا|

 روستاي تاريخي کندوان سال 92 در فهرست آثار جهاني يونسکو به ثبت خواهد رسيد.

 

فاتح ، امروز در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در راستاي رفع موانع

ثبت جهاني کندوان، ستاد ساماندهي اين روستا تشکيل شده است که وظيفه دارد

ضمن زمينه سازي براي اصلاح زيرساخت ها، ساخت و سازهاي غيرمجاز را حذف

کند.

 

وي با بيان اينکه رياست اين ستاد به عهده معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان

شرقي است، اظهار داشت: هشت مدير کل و رئيس سازمان هاي مرتبط استان به

همراه فرماندار اسکو در اين ستاد عضويت دارند که به منظور تسريع در رفع موانع ثبت

جهاني کندوان تشکيل جلسه داده و تصميماتي اتخاذ مي کنند.فرماندار اسکو خاطر

نشان کرد: در راستاي اجراي مصوبات اين ستاد، اصلاح زيرساخت ها با زيرزميني

کردن سيم کشي هاي برق روستاي تاريخي کنداون و تعريض محور اسکو - کندوان

آغاز شده است.

 

فاتح گفت: بر همين اساس براي چهاربانده کردن محور مواصلاتي اسکو - کنداون که

عمليات اجرايي آن شروع شده 40 ميليارد ريال اختصاص يافته است.

 

وي افزود: در چارچوب تصميمات راهبردي ستاد ساماندهي کندوان، روستاي جديدي

با ظرفيت 200 قطعه 200 متري در مجاورت روستاي تاريخي کندوان جانمايي و

طراحي شده که در مرحله واگذاري به متقاضيان است.

 

كندوان، تنها روستاي زنده صخره‌اي جهان سال 1392 ثبت جهاني مي‌شود. اين روستا علاوه بر جاذبه‌هاي توريستي طبيعي، از جاذبه‌هاي تاريخي نيز برخوردار است.

کندوان يکي از روستاهاي استان آذربايجان شرقي است که در دهستان سهند بخش مرکزي شهرستان اسکو واقع شده‌است.

 

کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد كه در 18 كيلومتري جنوب اسكو، در دامنه سرسبز سلطان داغي واقع شده است. اين روستا طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1375، 137 خانوار و 750 نفر جمعيت دارد كه به كار كشاورزي و دامداري و صنايع دستي اشتغال دارند. آنچه به كندوان هويت باستاني داده وجود 117 خانوار و منزل مسكوني در درون توده هاي مخروطي و هرمي شكل صخره اي است. روستاييان كندوان داخل اين توده ها براي خود خانه مسكوني، آغل، انبار و كارگاه ايجاد كرده‌اند.

روستاي کندوان در شمال غرب ايران واقع در ارتفاعات کوه سهند با قدمتي 700 ساله يکي از جذابترين مکان هاي ديدني و شگفتي هاي ايران بشمار مي رود که به دليل شکل خانه‌هاي آن که به مانند کندوي عسل در دل کوه کنده شده اند به آن روستاي کندوان مي گويند . در حال حاضر كندوان تنها روستاي زنده صخره اي جهان است كه زندگي طبيعي مردم در آن جريان دارد.

«کندوان» سومين روستاي صخره اي جهان منتشر شد به چگونگي تشکيل منازل صخره اي و کران هاي کله قندي اين روستاي شگفت انگيز اشاره شد و بيان گرديد که در دنيا  روستاي صخره اي وجود دارد که اولين آن روستاي «گورمه» ترکيه دومي داکوتاي آمريکا و سومي نيز «کندوان» ايران مي باشد با اين تفاوت که دو روستاي صخره اي در ترکيه و آمريکا خالي از سکنه هستند ولي در «کندوان» زندگي جريان دارد و از اين بابت کندوان اولين روستاي صخره اي زنده جهان محسوب مي‌شود.

بافت قديمي ترين روستاي كندوان كه يكي از زيباترين و منحصر به فردترين روستاهاي تاريخي كشور و تنها روستاي زنده صخره اي محسوب مي شود، هم اكنون با ساخت و سازهاي جديد در اين روستا كه متفاوت با بافت گذشته است با تهديدي جدي رو به رو شده است.

وجود آب معدني، خانه هاي منحصر به فرد، دره هاي سرسبز و خرم، آب و هواي مطبوع و لبنيات و عسل مرغوب كوهستان، سبب جذب تعداد كثيري مسافر از نقاط دور و نزديك به اين روستا به خصوص در فصول مساعد سال مي شود. اين روستا به سبب ويژگي معماري صخره اي و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. توده ها و گدازه هاي مذاب آتشفشاني، به وسيله باد، برف و باران در طي هزاران سال متمادي شكل گرفته و به اين فرم در آمده است. كران ها در تابستان ها خنك و در زمستان ها گرم است.

در كندوان؛ شكل خارق العاده و چشمگير و خاص طبيعت است كه انسان را به سوي خود كشيد. به خصوص انساني را كه سرگردان گشته و براي دفاع از زندگي خود در جستجوي پناهگاه امني است. در اين مورد احتمالا حمله مغولان سبب شد كه مردم روستاهاي اطراف و بخصوص «حيله ور» از موقعيت طبيعي كران ها استفاده نموده به تدريج درون كران ها را خالي كرده و در آنها مستقر شوند. بدين ترتيب هم خود را از نظر مقابله با بيگانگان در امان ديدند هم سكونت در كران ها را در تابستان و زمستان براي مقابله با سرما و گرما كاملاً مطبوع يافتند.

ارتباط طبقات بالايي كرانها با خارج، از طريق پلكان هاي بسيار زيبايي از بدنه خود كران تامين گشته است. طبقه هم كف، اكثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده مي شود. در بعضي موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نيز استفاده كرده اند. آبريزها اكثرا در كنار معابر و در خارج از كران ها و محيط مسكوني قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترك داراي يك آبريز هستند. آبريزها اكثرا داراي چند محل نشيمن و انباره مي‏باشد كه بستگي به شيب زمين دارد. به خاطر قطر و ضخامت زياد كران ها، ايجاد نورگير در طبقات پايين كار بسيار مشكلي است، بدين مناسبت نورگيرها اغلب در طبقات بالا واقع شده اند. جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شكل شطرنجي و در آنها قطعات كوچك شيشه تعبيه شده است.

يکي از بزرگترين جاذبه هاي توريستي اين دهکده زيبا هتل لاله کندوان است.اين هتل سومين هتل صخره اي جهان است و باعث شده تا توريستهاي زياد خارجي براي سکونت در اين روستاي آرام و در دل سخره هاي پر از انرژي به اين هتل بيايند تا جاييکه معمولا از ماه ها قبل اطاقهاي آن رزرو شده‌اند.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: تمام هتل هاي اين استان تا نيمه اول سال آينده استانداردسازي مي شوند. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، تراب محمدي روز دوشنبه در نشست كارگروه تخصصي ميراث فرهنگي و گردشگري آذربايجان شرقي در اسكو، بر ساماندهي اماكن گردشگري و مجتمع هاي رفاهي بين راهي تأكيد كرد و اظهار کرد: مجتمع هاي رفاهي بين راهي نيز بايد با ارتقاي وضعيت خود با استاندارد هاي جهاني مطابقت داشته باشند.

او يكي از نيازهاي استانداردسازي خدمات گردشگري را در بحث آموزش و بهبود خدمات گردشگري عنوان كرد.

محمدي از برگزاري همايش توريسم سلامت شمالغرب كشور در تبريز خبر داد و گفت: اين همايش در خرداد ماه سال 90 در تبريز برگزار و هدف از آن ارتقاي خدمات به گردشگران داخلي و خارجي خواهد بود.

محمدي، آموزش نيروهاي خدماتي و نظارت بر عملكرد آن ها را جزو برنامه هاي اساسي اين سازمان عنوان كرد و گفت: با توجه به ايجاد اماكن جديد گردشگري در استان و نياز اين مكان هاي گردشگري به خدمات نيروهاي گردشگري، برنامه آموزش اين نيروها در سال آينده برگزار و خدمات دهي به گردشگران به صورت استاندارد در خواهد آمد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان از تصويب واگذاري منطقه نمونه گردشگري سد امند شبستر به سرمايه گذار خبر داد.

او گفت: براي گسترش زير ساخت هاي گردشگري، منطقه نمونه گردشگري سد امند شبستر با تصويب اعضاي كارگروه به سرمايه گذاران واگذار و مقرر شد با صرف هزينه بالغ بر 900 ميليارد ريال عمليات اجرايي آن آغاز شود و در مرحله نخست نيز با اختصاص 100 ميليارد ريال، فاز اول آن تا شهريور ماه سال آينده افتتاح و به بهره برداري خواهد رسيد.

محمدي همچنين از آماده شدن زير ساخت هاي لازم براي ثبت جهاني روستاي كندوان خبر داد و گفت: تمامي مراحل مختلف ثبت جهاني كندوان در حال اجرا بوده و در اين راستا ايجاد روستاي جديد در پايين دست اين روستا و همچنين ايجاد بازارچه به اين منظور درحال انجام مي باشد.

او به انجام طرح جامع مطالعاتي روستاي كندوان اشاره كرد و گفت: جاده كمربندي روستاي كندوان در جهت جهاني سازي و ثبت جهاني كندوان از پيشرفت خوبي برخوردار بوده كه با آماده سازي پرونده كندوان و ارجاع آن به يونسكو شاهد ثبت يكي از مواريث تاريخي اين استان در آثار جهاني خواهيم بود.


ايجاد طولاني‌ترين باند دوچرخه در تبريز
با مشاركت بخش خصوصي و شهرداري تبريز انجام گرفت: راه‌اندازي ايستگاه‌هاي كرايه دوچرخه در تبريز
 
 
 

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز گزارش داد، مهندس نوين در مراسم راه‌اندازي اين ايستگاه‌ها طي سخناني با اشاره به اهداف شهرداري از اجراي اين طرح گفت: استفاده از دوچرخه در سفرهاي درون شهري در گذشته‌هاي نه چندان دور در بين مردم مرسوم بود ، با اين حال به جهت توسعه و صنعتي شدن شهرها ، اين امر طي دهه‌هاي اخير كم‌رنگ شده است ، بر همين اساس شهرداري تبريز با هدف ترويج فرهنگ استفاده از دوچرخه در بين مردم و نيز تلاش براي كاهش آلودگي هوا ، كاهش ترافيك و افزايش سطح سلامت ونشاط اجتماعي و كمك به اجراي موفق‌تر قانون هدفمندي يارانه‌ها ، راه‌اندازي و اجراي طرح كرايه دوچرخه به شهروندان جهت استفاده از اين وسيله نقليه ايمن و پاك در سفرهاي درون‌شهري را در دستور كار خود قرار داده و امروز شاهد راه‌اندازي چهار ايستگاه در نقاطي چون ميدان ساعت به عنوان ايستگاه مركزي ، ميدان فجر ، چهارراه 17 شهريور و فلكه دانشگاه با مشاركت بخش خصوصي هستيم.

شهردار تبريز در ادامه با اشاره به جزئيات و شرايط استفاده شهروندان از اين دوچرخه‌ها در سفرهاي درون‌شهري خاطرنشان كرد: شهروندان مي‌توانند براي استفاده از اين دوچرخه‌ها با ارايه كارت ملي و دريافت كارت اشتراك از مسوولان ايستگاه‌ها و در قبال پرداخت مبلغي ناچيز به مبلغ 200 تومان به عنوان كرايه هر ساعت استفاده ، از اين دوچرخه‌ها استفاده كنند .

مهندس نوين افزود: البته بايد خاطرنشان كرد كه كرايه استفاده از دوچرخه‌ها در سطح شهر براي هر ساعت مبلغ 400 تومان مي‌باشد كه شهرداري تبريز به منظور ترغيب و تشويق شهروندان 50 درصد اين كرايه معادل 200 تومان را تقبل كرده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از برنامه‌ريزي شهرداري تبريز براي افزايش تعداد ايستگاه‌ها و دوچرخه‌ها از ابتداي سال 90 خبر داد و افزود: از ابتداي سال 90 و به صورت تدريجي تعداد ايستگاه‌هاي دوچرخه شهري به 10 ايستگاه و تعداد دوچرخه‌ها در مرحله اول به 1000 دستگاه دوچرخه افزايش خواهد يافت تا شهروندان به سهولت از اين وسيله نقليه پاك و ايمن استفاده كنند.

به گفته شهردار تبريز تمامي دوچرخه‌هاي مذكور از سوي شركت سرمايه‌گذار بيمه شده‌اند تا شهروندان با خيالي آسوده از اين دوچرخه‌ها استفاده كنند.

مهندس نوين همچنين از برنامه‌ريزي شهرداري براي ايجاد طولاني‌ترين باند دوچرخه در داخل مهرانه‌رود به طول 18 كيلومتر حدفاصل ايل‌گولي تا پل سرداران فاتح در سال آينده خبر داد.

وي در عين حال گفت: كليه مديران شهرداري تبريز نيز از سال آينده به عنوان پيشگام مسوولان از دوچرخه براي انجام امورات اداري و شخصي خود استفاده خواهند كرد تا مردم بيش از گذشته براي استفاده از اين وسيله ترغيب شوند.

شهردار تبريز در پايان ابراز اميدواري كرد با مشاركت و همكاري شهروندان فرهنگ استفاده از دوچرخه در كم‌تريم زمان ممكن به فرهنگ عمومي مردم تبديل شود.

گفتني است در پايان اين مراسم نخستين كارت اشتراك دوچرخه‌هاي شهري به نام مهندس نوين شهردار تبريز صادر شد
*ايجاد طولاني‌ترين باند دوچرخه در تبريز
نوين همچنين از برنامه‌ريزي شهرداري براي ايجاد طولاني‌ترين باند دوچرخه در داخل مهرانه‌رود به طول 18 كيلومتر حدفاصل ايل‌گلي تا پل سرداران فاتح در سال آينده خبر داد.
وي در عين حال گفت: همه مديران شهرداري تبريز نيز از سال آينده به عنوان پيشگام مسئولان از دوچرخه براي انجام امور اداري و شخصي خود استفاده خواهند كرد تا مردم بيش از گذشته براي استفاده از اين وسيله ترغيب شوند. شهردار تبريز در پايان ابراز اميدواري كرد با مشاركت و همكاري شهروندان فرهنگ استفاده از دوچرخه در كم‌ترين زمان ممكن به فرهنگ عمومي مردم تبديل شود.
در پايان اين مراسم نخستين كارت اشتراك دوچرخه‌هاي شهري به نام نوين شهردار تبريز صادر شد.


قبل از تحويل واگن‌هاي چيني؛
قطار شهري تبريز به حركت در مي‌آيد

خبرگزاري فارس: استاندار آذربايجان شرقي گفت: پيشرفت قطار شهري تبريز قابل توجه است و تلاش مي‌شود قبل از تحويل واگن‌هاي چيني با برخي واگن‌هاي موجود قطار شهري تبريز حركت كند.


احمد عليرضا بيگي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز با اشاره به پروژه قطار شهري در تبريز اظهار داشت: اين پروژه در برخي شهرهاي مهم كشور در حال اجراست و قرار داد مربوط به خريد واگن به صورت كشوري انجام مي‌شود و مشكلاتي نيز در اثر تحريم به وجود آمد كه آذربايجان شرقي با پرداخت به موقع پيش قسط خريد واگن در اولويت دريافت واگن وارادتي از چين است.
بيگي يادآور شد: پيشرفت قطار شهري تبريز قابل توجه است و با شرايط جديد به پيشرفت كار اميدوار هستيم و تلاش مي‌شود قبل از تحويل واگن‌هاي چيني با برخي واگن‌هاي موجود قطار شهري تبريز حركت كند.
وي با اشاره به خدمات متنوع شهرداري در امور شهري ادامه داد: حمايت از شهرداري تبريز از سوي استانداري مورد تاكيد است و اين حمايت موجب دلگرمي براي شهرداري است.
استاندار آذربايجان شرقي گفت: البته اين حمايت به معناي اين نيست كه شهرداري به عنوان يك دستگاه ايده‌آل فعاليت مي‌كند و در مورد هيچ دستگاهي نيز اين ادعا وجود ندارد.
استاندار آذربايجان شرقي گفت: در هفته چند بار از «بي‌ارتي» استفاده مي‌كنم و مشكلات اين خط اتوبوسراني را از نزديك مشاهده كرده‌ام.
بيگي بر حمايت استاندار آذربايجان شرقي از شهرداري تبريز در ارائه خدمات بهينه به مردم خبر داد.
وي با اشاره به قابليت منطقه آزاد ارس اظهار داشت: در اين منطقه قابليت‌هاي زيادي براي توسعه و رشد اقتصادي آذربايجان شرقي وجود دارد.
بيگي اظهار داشت: ميان ما و مديريت قبلي منطقه آزاد ارس اختلافاتي وجود داشت و در مورد نحوه مصرف درآمد اين منطقه اختلاف نظر داشتيم ولي با مديريت جديد به آينده اين منطقه اميداورتر هستيم.
وي گفت: با حمايت دولت از اين منطقه شاهد تحولات خوبي در اين منطقه در راستاي گردشگري و توسعه صنعتي خواهيم بود و در آينده نزديك اين شرايط بهتر نيز مي‌شود.
وي با اشاره به رويكرد فرهنگي دولت و تخصيص اعتبار فرهنگي قابل توجه براي استان گفت: ‌اين موضوع از نقاط قوت دولت در امر فرهنگي بوده و در راستاي اقدامات فرهنگي كارهاي خوبي انجام شده است.
بيگي با بيان اينكه تعاريف از كارهاي فرهنگي متفاوت است، تاكيد كرد: پس از انقلاب اسلامي تاكنون هيچ دولتي به اين حد در كارهاي فرهنگي حضور نداشته است اما ممكن است برخي افراد و گروه‌ها در زمينه نحوه مصرف بودجه فرهنگي ايراداتي داشته باشند.
استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينكه نيازمندي تيم تراكتورسازي به كمك‌ها مالي بيشتر از ساير تيم‌ها بود، تاكيد كرد: با توجه به نياز بيشتر تيم تراكتورسازي اين كمك‌ها به تراكتورسازي صورت گرفت و تشخيص داده شد كه ماشين‌سازي مي‌تواند شرايط را مديريت كند و علاوه بر آن تراكتورسازي ظرفيت اين كمك مالي را داشت.
بيگي با اشاره به پيشرفت تيم تراكتورسازي گفت: اين تيم پيشرفت خوبي داشته و در رده چهار تيم ليگ برتر قرار دارد و مردم به عنوان سرمايه‌هاي اصلي اين تيم هستند. 
 

نوشته شده در ۸۹/۱۲/۲۴ساعت 6 توسط پویا|

تابلوهای مسیر یاب شهری تبریز ابزاری برای تحقیر شهر

برای علایم و تابلوها می توان پنج وظیفه تعیین کرد:
- جهت یابی و هدایتگری معابر و گذرگاه ها
- شناسایی و نام گذاری ابنیه، میدان ها، پارک ها و...
- کنترل ترافیک (راهنمایی و رانندگی)
- اطلاعاتی و آگاهی دهنده تاریخی، اتفاقات، موقعیت.
- آیینی یا تشریفاتی نظیر پلاکارد، پرچم، دیوار نگاره
- تبلیغاتی شامل تبلیغاتی منصوبه در معابر (بیلبوردها و...) و سردر فروشگاه ها

بی تردید یکی از ابزارهای با عظمت نشان دادن شهرها در دید مسافران تابلوهای مسیر یاب و نوشته های درج شده در آن تابلوها میباشند که با نوشتن کلماتی چون بزرگراه و بلوار و مراکز تفریحی و... یک عظمت وصف ناپذیری در ذهن هر مسافری پدید میآورند و دید مسافران نسبت به آن شهر به کلی عوض میشود

متاسفانه مسئولین شهری ما نه تنها اقدام به بزرگ نمایی داشته هایمان نمیکنند بلکه بزرگراههایمان را نیز در تابلوها به اسم بلوار و گاها خیابان درج میکنند٬!!!! و نمایش میدهند در صورتی که در شهرهای هم طراز با بزرگنمایی اماکن و معابر شهری سعی در افزایش عظمت شهری دیارشان دارند.

سردرگمی در گرافیک شهری در شهر بزرگی چون تبریز بسیار آشکار است و نه تنها به سواد دیداری شهروندان کمک نمی‌کند بلکه در مواردی گمراه‌کننده نیز هست. طراحی هدفی جز یکدستی، تناسب و توازن، در قالبی از زیبایی نظارت شده و هماهنگ ندارد.

در شهری چون تبریز با ۱۸۰ کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت، به دلیل غفلت از بررسی‌های اجتماعی و فرهنگی و همچنین تعدد متولیان طراحی گرافیک و مبلمان‌ شهری در مسیر طراحی تا نصب المان‌های شهری کمتر شاهد کارآمدی و زیبایی عناصر بصری هستیم.

سردرگمی در گرافیک شهری در این شهر بزرگ بسیار آشکار است و نه تنها به سواد دیداری شهروندان کمک نمی‌کند بلکه در مواردی گمراه‌کننده نیز هست. طراحی هدفی جز یکدستی، تناسب و توازن، در قالبی از زیبایی نظارت شده و هماهنگ ندارد.

در شهر تبریز  به دلیل غفلت از بررسی‌های اجتماعی و فرهنگی و همچنین تعدد متولیان طراحی گرافیک و مبلمان‌ شهری در مسیر طراحی تا نصب المان‌های شهری کمتر شاهد کارآمدی و زیبایی عناصر بصری هستیم.

تابلوهایی در ابعاد کوچک و بزرگ، کج و معوج با هر اندازه و شکل تنها گوشه‌ای از این ناهماهنگی‌ در سطح شهر  است. به گونه‌ای که در حال حاضر علاوه بر آلودگی هوا و آلودگی صوتی، پدیده‌ای به نام «آلودگی دیداری» نیز به مجموعه ناهنجاری‌های شهر اضافه شده است.

«وقتی به تابلوهای داخل شهر نگاه کنیم و به فرم و محتوای آنها دقیق شویم تازه پی می‌بریم که هیچ‌کدام اینها در قد و قواره هم نیستند. یکی بزرگ درست شده و دیگری کوچک است. یکی بالاست، یکی پایین. مضمون یکی معلوم است، مضمون دیگری نامعلوم. عنوان یکی مختصر و مفید است اما آن یکی به دفتر مشق می‌ماند. یکی زیباست، یکی هم کثیف و دودزده است. به نحوی که گویا سال‌هاست کسی به فکر تمیزی و نظافتش نبوده است.»

این تنها گوشه‌ای از گلایه‌های شهروندان از جلوه‌های ناخوشایند بصری شهر است. از تابلوهای راهنمایی گرفته تا رنگ‌آمیزی دیوارها و بیلبوردها، پوسترها و نقش لوگوی روزنامه‌ها یا پایگاه‌های اینترنتی، ارتباط مستقیم شهروندان را با گرافیک شهری واضح‌تر می‌کند.

یکی از کاربردهای گرافیک شهری امروز، اطلاع‌رسانی به شهروندان است که این گستره وسیعی از خدمات شهری را شامل می‌شود. به‌عنوان نمونه نشانی یا مکان موزه ها. آتش‌نشانی، هلال‌احمر، سازمان انتقال خون یا مراحل آماده‌سازی یک بزرگراه را با علائم گرافیکی، بسیار سریع متوجه می‌شویم.

در حال حاضر هر چند که تلاش‌هایی برای ساماندهی علائم و تابلوهای نشانه انجام شده، اما همچنان فقدان هماهنگی در برخی موارد به چشم می‌خورد. میدان‌های اصلی و مهم شهر  فاقد یک الگوی هدفمند و زیبا برای توسعه بصری هستند .

گرافیک شهری به آسانی هنرهای دیگر را به کمک می‌گیرد و به آنها شکل کاربردی می‌دهد،گاه به صورت تصویر و گاه به شکل نشانه، سمبل و برچسب و علائم راهنمایی، به جامعه، آموزشی تصویری می‌دهد. در این بین نقش گرافیک در زیباسازی شهر همواره از ۲ بعد کارکردی و دیداری بررسی می‌شود. بعد کارکردی به جنبه‌های عملکردی عناصر محیط و بعد بصری نیز به مقوله‌های رنگ، فرم و ترکیب فضا و محیط می‌پردازد.

وقتی صحبت از هماهنگی و زیبایی گرافیک شهری درمیان است، لازمه‌اش برخورداری از قانون و قواعد مدون است. چنانچه مشخص نباشد یا کسی جلوی پیشروی در بی‌نظمی بصری نشانگرهای شهری را نگیرد، نتیجه‌اش این می‌شود که آرامش و زیبایی محیط اطراف را برهم می‌زند و در نهایت به بروز «آلودگی دیداری» می‌انجامد. این در حالی است که امروز در شهر تبریز تابلوهایی با کاربری‌های مختلف از تجاری و تبلیغاتی گرفته تا نشانه دیده می‌شود که با بی‌سر و سامانی و ناهماهنگی سیمای شهر را نازیبا کرده‌اند.

«براساس ضوابط، تمامی تابلوها باید از یک دستورالعمل و طراحی واحد و یک شکل پیروی کنند و تمامی پیمانکاران طراح و سازنده تابلوهای مسیریاب و راهنما نیز تابع آن باشند.»

تمامی تابلوهایی که در سطح شهر نصب می‌شوند باید در یک طرح جامع ساماندهی شوند. فضای شهر متعلق به همه شهروندان است و استفاده از این فضا در محدوده استانداردهای تعریف شده می‌تواند برخی ناهمگونی‌های ایجاد شده را برطرف کند.

جای خالی رنگ

شهر، عالی‌ترین مکان تجمع‌زیستی انسان از آغاز تاکنون بوده است. هدف از طراحی و زیبایی شهری بهبودبخشی به شرایط زندگی و رفع نیازهای ساکنان شهر در آبادی‌های ساخته بشر است. فراموش نکنیم شهرها کامل‌ترین اشکال ممکن آبادی انسانی‌اند. آنها در پناه دیوارهای خود محیطی مناسب را برای پرورش اصیل‌ترین دستاوردهای علمی و هنری فراهم آورده‌اند.

این در شرایطی است که شهرسازی در تعامل مستقیم با گرافیک در تمامی مراحل و زمینه‌هاست. اگر چه معماری ساختار کلی شهر را به وجود می‌آورد، اما گرافیک نقش پررنگی را در جلوه دادن، زیبا ساخت و به دست آوردن مشروعیت از مردمی که تمامی اثرات ظاهری آن را با قدرت بینایی خود درک می‌کنند، بازی می‌کند.

مهم‌ترین هدفی که مشخصاً در گرافیک شهری دنبال می‌شود، بهبود بخشیدن به شرایط زندگی و رفع نیازهای ساکنان در آبادی‌های بزرگ ساخته دست بشر است.

در طراحی تابلوها و بیلبوردهای شهری باید اصول را زیر پا نگذاریم، از جمله اینکه این منظره شهری کلیدی است برای شناخت فرهنگ، بهانه‌ای است برای ایجاد وحدت فرهنگی، نشان‌دهنده شخصیت بومی شهر، هماهنگی و همخوانی با طبیعت، زیستگاهی است برای ساکنان شهر،‌محصولی است مصنوعی و سیستماتیک، مسئله‌ای است فراروی مسئولان و شهروندان و بیانگر هویت ایدئولوژیکی جریان ساکن در آن است.

از همه مهم‌تر اینکه این شهر باید زیبایی بصری داشته باشد که دستیابی به این اصول میسر نخواهد بود مگر با یک طراحی همراه با تدبیر و پاسخگویانه.

نکته مهم دیگری که طراحان گرافیک شهری باید در نظر داشته باشند هویت مکان و محیطی است که طراحی در آن انجام می‌شود. در ابتدا طراحی مناسب المان‌های شهری باید در اولویت باشد و بین بافت اجتماعی و فضای شهر توازن ایجاد شود، به طوری‌ که رنگ‌بندی‌ و ترکیب‌بندی‌ها در عین سادگی و زیبایی باید از یک وحدت رویه پیروی کنند.

جست وجو برای یافتن یک زبان طراحی،‌معنی طراحی، شکل‌ها و نمادها یا گونه‌شناسی‌هایی که شکل‌ها را می‌سازند، کار ارزشمندی برای طراح گرافیک شهری است. از یاد نبریم گرافیک شهری بیان لحظه‌ای فرایندهای جاری است.

کاربرد گرافیک شهری در علائم راهنمایی و رانندگی، علائم هشداردهنده محیطی و اطلاع‌رسانی با هدف ایجاد ارتباط تصویری مناسب بین شهروندان در سطح معابر و اماکن عمومی معنا می‌یابد. سیمای خیابان و شهر به همه شهروندان مربوط می‌شود.

در سطح شهر هیچ فرد و سازمان مشخصی مسئول مستقیم بسیاری از نابسامانی‌های مبلمان شهری و گرافیک شهری نیست و در چنین مواردی، نتیجه به طور کامل واضح است؛ افت کیفیت حوزه‌های تخصصی وابسته به مبلمان شهری نظیر طراحی فضای سبز، معماری نمای ساختمان‌ها، طراحی محیط‌زیست، طراحی صنعتی و… نیز می‌توان از تاثیرات گرافیک بر زیباسازی و زیباشناسی آن غافل شد.

هماهنگ کردن اجزای مبلمان شهری همیشه ساده‌تر از هماهنگ کردن رفتارهای عمومی شهروندان است و این برعهده گرافیک شهری قرار دارد. دلایل آشکار این است که مجموعه هماهنگ و خوش طرح از مشکلات کار می‌کاهد، به بیان دیگر هر چه وحدت رویه بیشترباشد، خطا نیز کمتر خواهد بود.

پس می‌توان گفت هر چه مجموعه به سمت وحدت و یکپارچگی (هماهنگی) حرکت کند، لزوم رعایت اصول استانداردها آشکارتر می‌شود. این امر تولیدو مصرف را به سوی سیستم‌های همگن و انعطاف‌پذیر سوق می‌دهد.

 

نوشته شده در ۸۹/۱۲/۲۱ساعت 6 توسط پویا|

 

لیست و تصویر پروژه های قابل افتتاح تا نوروز۹۰

شهر تبریز بدلیل افزایش روز افزون جمعیت و گرایش مردم به مراکز خرید مدرن نیاز مبرمی به مراکز خرید بزرگ و مدرن دارد.لذا پروژه های عظیم  تجاری مثل مجتمع های اطلس-بلوار-بلور-آیسان-ارک-لاله-مرکز تجارت جهانی و مرکز تجارت پردیسان توسط سرمایه گذاران در تبریز در حال احداث میباشد که طی چند سال آینده  تحولات عظیمی از نظر  مراکز خرید مدرن در تبریز صورت خواهد گرفت

 شهرداری تبریز طی چند سال اخیر چندین پروژه تجاری بصورت مشارکتی و یا اعطای مجوز شروع کرده که نتایج این جذب سرمایه گذاران برای احداث مراکز خرید کم کم به نتیجه میرسند و به  مرحله تکمیل و افتتاح نزدیک میشوند

لیست چند نمونه از مراکز خریدی که شهرداری اقدام به جذب سرمایه گذار برای احداث آنها کرده عبارتند از:

مجتمع تجاری ۱۱۰۰ واحدی آیسان

مرکز خرید اطلس ۳۲۰ واحدی

مرکز خرید بلوار ۲۰۰ واحدی

مرکز خرید هتل لاله۳۰۰ واحدی

مرکز خرید رشدیه۲  ۲۵۰ واحدی

مراکز خرید ۱۰۰۰ واحدی برجهای اطراف میدان فهمیده

مرکز خرید فلکه بازار ولیعصر

مرکز خرید پل کابلی

مرکز خرید مترو سنتر

مرکز خرید میدان بسیج

مرکز تجارت جهانی پردیسان تبریز

شهرک مبلمان و خودرو

مرکز تجاری سینا در ولیعصر

مرکز خرید والمان

مرکز تجاری طرح عتیق تبریز و اطراف مسجد کبود

مراکز تجاری میدان ابریشم(منصور) این مجتمع مربوط به سازمان مسکن میباشد

مرکز خرید خیابان ارتش

مرکز خرید میلاد نور ۲

و...

در کنار این پروژه ها ۴ مرکز خرید دیگر هست که مسئولین  در تلاش هستند تا نوروز سال۹۰ یعنی حدودا ۱۰ روز دیگر این مراکز خرید را تکمیل و به افتتاح برسانند که در زیر به بیان جزئیات این پروژه ها میپردازیم

۱- برج تجاری-تفریحی-اداری بلور در ۲۵ طبقه

برج بلور تبریز یکی اولین  برجهای زیبای تبریزمیباشد که مقارن با سال ۱۳۷۹ طراحی آن توسط دکتر علی اکبر صارمی (یکی از استادان با تجربه  آرشیتکت کشور و منطقه) انجام شد و نقشه های پروزه طراحی  شد و در سال ۸۰-۸۱ عملیات ساخت  آن شروع شد

این برج در سال ۱۳۸۶ به عنوان طرح برتر سازه کشور از بین ۱۲۰ طرح ارائه شده انتخاب شد .این برج یکی از شاهکارهای معماری دکتر صارمی محسوب میشود 

مشخصات برج:

این برج در فلکه دانشگاه تبریز و در بین خیابان امام و بزرگراه استاد شهریار واقع شده و جلوه زیبایی به این میدان داده است

 برج ۲۵ طبقه بلور شامل بخشهای مختلف تجاری رفاهی و اداری و غذا خوری خواهد بود که شامل:

 • ۲ طبقه پارکینگ طبقاتی زیر زمینی
 • ۴طبقه مرکز خرید شامل ۱۸۰ واحد تجاری 
 • ۱۹ طبقه اداری خدماتی
 •  سالن همایش  و سینما در طبقه۲۴
 • رستوران گردان در طبقه ۲۵ برج که جلوه زیبایی از شهر را بصورت چرخان در معرض دید مشتریان قرار میدهد
 • ۲۰ عدد رستوران فست فود
 • ۴دستگاه آسانسور شیشه ای و عادی
 • ۱۰ دستگاه پله برقی

این برج طبق وعده وزیر مسکن حتما تا سال نو افتتاح خواهد شد

۲-مرکز خرید ۱۶۵ واحدی پردیس سنگ فرش تربیت

 

این مجتمع تجاری در زمینی به وسعت ۳۵۰۰مترمربع و در سه طبقه تجاری در خیابان سنگ فرش تربیت واقع شده و با ۹۹٪ پیشرفت در حال احداث میباشد.

 

از ویژگیهای این مرکز خرید میتوان به استفاده از دو دستگاه آسانسور شیشه ای و  ۴دستگاه پله برقی جهت سهولت در رفت و آمد مشتریان بین طبقات نصب شده است

طبق طراحی های صورت گرفته این مجتمع از سه جهت شمالی و شرقی و غربی  ورودی و خروجی به خیابانها و کوچه های اطراف خواهد داشت

 

این مرکز خرید در سه طبقه ودر هر طبقه با ۵۵ واحد تجاری  جمعا  ۱۶۵ واحد تجاری خواهد داشت و با طراحی بسیار زیبا تا پایان سال ۱۳۸۹ در اختیار هم شهریان و مسافران محترم قرار خواهد گرفت.

۳- مرکز خرید پل بازار تبریز (اولین پل بازار کشور ) با ۱۲۰ واحد تجاری

یکی از پروژه های زیبا و منحصر بفرد در تبریز پروژه پل بازار آذربایجان واقع در مقابل دانشگاه تبریز میباشد

این پروژه در سال ۱۳۷۲ بطور بسیار زیبا و وسیع طراحی شده بود که طول این پل  بیش از دو کیلومتر پیش بینی شده بود.در آن زمان قرار بر این شده بود که این پل بازار بصورت رینگی دور محدوده چهارراه آبرسان اجرا شود .بطوری که از مقابل دانشگاه شروع شده و بعد از گذر از بلوار ۲۹ بهمن و سپس بزرگراه استاد شهریار با گذر از کوچه حسن به کلانتر کوچه وصل شده و بعد از گذر از کلانتر کوچه به خیابان امام   و سپس از کوی بزرگمهر رد شده به کنار پارک طوبی رسیده و بعد از گذر از بزرگراه آزادی از طریق گلباد و مقابل بیمارستان امام به نقطه شروعش وصل شود.

پل بازار آذربایجان بعد از کوچک سازی هم اکنون از بالای بزرگراه استاد شّهریار و بلوار۲۹ بهمن گذر میکند.این پل در انتها به پارک مسافر منتهی میشود

این پل بازار دارای ۸ پله برقی و سه دستگاه آسانسور شیشه ای می باشد و از ۴ قسمت زیر تشکیل شده است

۱.قسمت ابتدایی که از طرف بلوار ۲۹ بهمن شروع میشود

۲.قسمت مرکزی استوانه ای شکل پل که شامل۳طبقه تجاری است که در بالای مهرانه رود ساخته شده است

۳. قسمت سوم پل که از بالای بزرگراه استاد شهریار عبور می کند

۴.قسمت انتهایی پل که در داخل پارک مسافر در حال احداث است و شامل ۵ طبقه است

این پل بازار  دارای ۱۲۰ واحد تجاری بوده و به صورت بسیار زیبایی نور پردازی خواهد شد که طبق آخرین اخبار اعلامی از سوی شهرداری این پل فروردین۹۰افتتاح خواهد شد ولی بعید به نظر میرسد تا آن موعد افتتاح شود

۴-مرکز خرید زیتون تبریز

این مرکز خرید در خیابان شریعتی(شهناز سابق) و در کنار بازار ارک ساخته شده است

این مرکز خرید دارای ۱۱۰ واحد تجاری در ۳ طبقه خواهد بود که وعده افتتاح این مرکز تا پایان سال جاری داده شده است ولی افتتاح این مجتمع تجاری درموعد مقرر کمی بعید به نظر میرسد

 

 

 

نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت 6 توسط پویا|

احداث موزه بزرگ حیات وحش+ افتتاح فاز دوم شاه گلی(۲۲۰ هکتار)

 

   

همزمان با روز درختکاری و باحضور شهردار تبریز و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان،کلنگ احداث موزه بزرگ حیات وحش تبریز در جوار تفرجگاه ائل گؤلی به زمین زده شد.

 

 

 

 

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، موزه حیات وحش تبریز، در زمینی به وسعت 15 هزار مترمربع و زیربنای 3 هزار متر مربع با مشارکت شهرداری تبریز و سازمان محیط زیست استاناحداث خواهد شد و علاوه برآن مرکز تحقیقات ژن نیز در این مرکز پیش بینی شده است.

همزمان با روز درختکاری و در آستانه سال نو، بهره برداری از طرح توسعه چهار برابری ائل گؤلی در فضایی به وسعت 220 هکتار آغازشد.
 

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، در مراسم بهره برداری از این پروژه رفاهی، تفریحی که با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر،رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان و جمعی از مدیران استانی و شهری برگزارگردید، مهندس نوین شهردار تبریز، طی سخنانی، تلاش برای احیای باغ شهر قدیم تبریز از طریق ایجاد و توسعه فضای سبز شهری را از اهداف محوری برنامه 5 ساله تبریز 90 اعلام و خاطر نشان کرد:شهرداری تبریز، طی سال های اخیر با هدف گذاری واجرای طرح هایی چون جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی، توسعه پارک بزرگ، طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری پارک بهشت عدن ( پارک کوهستان)، توسعه چهار برابری ائل گؤلی، ایجاد و توسعه بوستان ها و پارک های محلی، اجرای طرح کاشت یک میلیون اصله درخت در فضاهای خالی شهر، گام های اساسی را در راستای توسعه فضای سبز شهردی برداشته و توانسته است سرانه فضای سبز تبریز را از 8 متر مربع سال 84 به 12 متر در حال حاضر افزایش دهد.

شهردار تبریز، توسعه روز افزون شهرهل و افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ و در کنار آن صنعتی شدن شهرها و افزایش آلاینده های محیطی را از جمله عوامل موثر در تخریب فضای سبز قدیم تبریز اعلام کرد و گفت: مدیریت شهری تبریز، در راستای جبران این امر تلاش مضاعفی از طریق توسعه فضای سبز داشته و تاحد قابل قبولی موفق به احیای مجدد فضای سبز شهری شده است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود از تلاش شهرداری برای تداوم اجرای طرح های جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی،پارک کوهستان به عنوان کمربندهای سبز شمال به جنوب تبریز خبرداد .

مهندس نوین در پایان حفظ ، نگهداری و توسعه فضای سبز را نیازمند مشارکت و همکاری جدی عموم شهروندان دانست و از آنان خواست شهرداری را در حفظ، توسعه و نگهداری فضای سبز شهرداری یاری کنند.

در این مراسم همچنین، مهندس تقی پور، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریزنیز طی سخنانی با اشاره به برنامه های اصلی این سازمان در سال 90 گفت: نگهداری، توسعه و نوآوری در حوزه فضای سبز شهری، شعار محوری این سازمان در سال آینده خواهد بود و در این راه مشارکت جدی شهروندان شرط اصلی است.

وی در عین حال از برنامه ریزی شهرداری برای ایجاد شهربازی، تله کابین دوم تبریز در طرح توسعه ائل گؤلی در سال آینده خبرداد و افزود: با ایجاد این زیر ساخت ها، زمینه برای استفاده بهتر و مطلوب تر شهروندان و گردشگران از این مجتمع رفاهی، تفریحی فراهم خواهد شد.

http://www.shahryarnews.net/Default.aspx?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3668

 

 http://www.shahryarnews.net/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3669


برج ۲۰ طبقه ماهان ویلاشهر(۱۸۰  واحدی)

یکی از زیباترین برجهای در حال ساخت تبریز برج ۲۰ طبقه ماهان تبریز میباشد که از حدود ۳ سال قبل عملیات ساخت آن در منطقه ویلاشهر تبریز شروع شده بود ولی بنا به دلایل نا معلوم عملیات ساخت این برج متوقف شده بود

جدیدا از  کنار پروزه فوق که رد میشدم متوجه شدم عملیات ساخت این برج از سر گرفته شده و طی صحبتی که با مسئول پروزه داشتم ایشان اظهار امیدواری کردند که انشاء الله به زودی شاهد احداث سریع برج ماهان خواهیم بود چرا که تصمیم اعضای هیات موسس و مجریان  پروزه بر این است که نهایتا تا سال ۹۱ این برج افتتاح گردد

نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۵ساعت 15 توسط پویا|

کلیاتی درباره احیاء بافت فرسوده بلوک گلستان تبریز   

مشخصات پروژه:

 • نام پروژه : بازسازی و احیاء بافت فرسوده بلوک گلستان تبریز
 • محل پروژه : تبریز -بافت فرسوده اطراف باغ گلستان
 • کارفرما : مشارکت شهرداری منطقه ۸ وشرکت ساکو و شرکت برج نما -با حضور شرکت اندیشه عمران تبریز
 • نوع پروژه : سرمایه گذاری
 • نحوه اجرا : پیمانی
 • مساحت زمین : ۱۱ هکتار
 • کل زیر بنا : ۳۰۰,۰۰۰ مترمربع
 • توضیح : طراحی و اجرای بلوک ۱۱هکتاری از بافت فرسوده شهری تبریز که بزرگترین پروژه شهرداری درسطح شهرمی باشد. این پروژه شامل ۱۰ بلوک با عملکردهای مسکونی، تجاری، فرهنگی، خدماتی، پارکینگ و دیگر فضاهای شهری است که باعث رشد و احیاء بخش مرغوبی از شهر خواهد شد که چند دهه به قطعه ای ناامن و بد نام مبدل گشته بود.

   

   

   شرکت برج نما و تصویر آیسان نصب شده در بالای ساختمان شرکت واقع در خیابان ارتش جنوبی

 • پروژه تجاری ، تفریحی ، خدماتی و اداری آیسان

 • حدود ۲ سال قبل شهرداری تبریز طرح احداث برجهای دوقلوی تجاری تفریحی خدماتی آیسان را جهت احداث در بافت تاریخی و فرسوده گلستان با همکاری شرکت سرمایه گذاری برج نما  مطرح  نمود و با ارائه نقشه و امکانات پروژه باعث خوشحالی بی نهایت شهروندان تبریزی از احداث چنین مرکز مدرنیته ای شد.این خوشحالی با کلنگ زنی پروژه در سال ۸۸ چند برابر شد چرا که شهروندان احداث چنین مجتمع رویایی را عملی میدیدند.اما از کلنگ زنی پروژه آیسان  تا ماه قبل  که نزدیک به یک سال میگذشت تنها پیشرفت پروژه مربوط به خاک برداری اراضی تحت تملک این پروژه  میشد که کم کم نا امیدی شهروندان از عدم احداث چنین پروژه عظیمی بوجود می آمد.

 • تا اینکه شهرداری تبریز خبر انتشار اوراق مشارکت پروژه آیسان را توسط  بانک مرکزی   مطرح نمود تا با تامین اعتبار لازم از طریق فروش اوراق مشارکت  عملیات احداث  برجهای دو قلو سرعت بگیرد.که این اوراق  در۲تا ۷  بهمن ماه ۸۹ در شعب بانک شهر سراسر کشور عرضه شد و با استقبال مناسب هموطنان مواجه گشت بطوری که طبق اعلام شهردار مبلغ مورد نیاز برای پیشبرد عملیات تا سر حد مرحله دوم که برابر ۲۰۰ میلیارد  بود به فروش رفته و عملیات تخریب و تملک باقی املاک تحت تملک به سرعت در حال انجام است.

  در پایان به تشریح امکانات برجهای دوقلوی آیسان تبریز میپردازیم

  • براي پروژه چندمنظوره آيسان در زميني به وسعت ۴هکتار با زيربناي کل ۴۵۰ هزار مترمربع طراحی شده  و در ساخت مجموعه از سيستم‌هاي نوين و پيشرفته ساختمان‌سازي استفاده خواهد شد.


  همچنين اين پروژه در زميني به مساحت 40 هزار مترمربع و با زيربناي ناخالص ۴۵۰ هزار مترمربع مشتمل بر دو برج ۳۵ و ۴۳ طبقه با سه طبقه بخش‌هاي تاسيساتي که برج اول اداري به مساحت 44 هزار و 541 مترمربع مفيد و برج دوم به مساحت 21 هزار و 821 مترمربع خدماتي و هتل آپارتمان به مساحت 24 هزار و 150 مترمربع خواهد بود که داراي دو طبقه پارکينگ در زيرمجموعه برجها و ۵ طبقه پارکينگ طبقاتي  در هر برج ،مراکز خرید جمعا با 3 هزار و 821 واحد شامل غرفه‌هاي تجاري و 20 هزار و 136 مترمربع فرهنگي سينمايي گالري موزه و رستوران‌هاي کورت‌فود، فست‌فود، کلاسيک، کافي‌شاپ و طبقه ششم به مساحت 17 هزار مترمربع شهربازي سرپوشيده و 16 هزار مترمربع پارک آبي با دستگاه‌هاي مدرن و پيشرفته احداث مي‌شود.

  ماکت موجود در شرکت برج نما

  برآورد ريالي ۸۰۰ ميليارد توماني آن توسط سرمايه‌گذار و انتشار اوراق مشارکت تامین خواهد شد و پيش‌بيني شده در طي پنج سال آتي کمک قابل توجهي به اقتصاد شهر و امور گردشگري و فرهنگي کند.

  ماکت نمایش داده شده در نمایشگاه تبریز۹۰

   

  امکانات مجتمع تجاری خدماتی تفریحی آیسان

 • ۲ برج تجاری -تفریحی در ۳۵و ۴۳ طبقه
  • ۳۸۰۰واحد  پارکینگ در ۲ طبقه زیر زمین 
  • ۶طبقه مرکز خرید جمعا با ۱۱۰۰ واحد تجاري
  • پردیس سینمایی جمعا با ۵ سالن سینما و یک سالن همایش
  • شهر بازی و پارک آبی سرپوشیده به وسعت ۳۸۰۰۰ متر مربع
  • مجموعه نمایشگاهی شامل گالری های نقاشی -فرش-صنایع دستی-و موزه
  • مجموعه رستورانی شامل فست فود -کافی شاپ-رستوران سنتی و...
  •  ۱۰ طبقه هتل آپارتمان و مراکز اقامتی شامل ۱۸۲ واحد آپارتمانی و اقامتی
  • ۱۴۰ واحد خدماتی اداری

  تصویر تخریب املاک و خاک برداری پروژه

 • احتمالا برای خیلی از دوستام این سوال پیش آید که کدامین نقشه معماری در نهایت اجرا خواهد شد؟

 • این سوالی است که خود من هم نمیدانم ولی طبق مسنتدات ارائه شده زیر احتمال میرود که طرح اولیه آیسان در نهایت اجرا شود

  ۱.در نمایشگاه تبریز ۹۰ ماکت طرح اولیه آیسان به نمایش گذاشته شده بود

  ۲.تابلو ها و ماکتهای موجود در شرکت سرمایه گذار و مجری طرح همان طرح های اولیه هستند و هیچ تغئیری در تصاویر ایجاد نشده 

   

  برای دیدن تصاویر مربوط به آیسان به لینک زیر مراجعه فرمائید

  http://www.arcomco.com/

  در پایان از مسعود جان بابت ارائه لینک سایت فوق تقدیر و تشکر مینمایم

 • نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت 10 توسط پویا|

  افتتاح فاز اول تفرجگاه جنگلی ۲۰۰۰ هکتاری بهشت عدن

  پارک جنگلی ۲۰۰۰ هکتاری بهشت عدن بزگترین پارک جنگلی کشور

  افزایش سرانه فضای سبز تبریز به ۱۵ متر مربع

   

  در آستانه سال نو وبا حضور مهندس نوین شهردار تبریز، دکتر نوری مدیرعامل سازمان هلال احمر استان و جمعی از مسوولان استانی و شهری، فاز اول تفرجگاه جنگلی بهشت عدن و همچنین فاز اول شهرک امن با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

   

   

  خبرگزاری شهریار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد؛ مهندس نوین دراین مراسم با اشاره به اقدامات شهرداری در توسعه ی فضای سبز شهری گفت: شهرداری برای جبران و رفع مشکل کمبود و فقر فضای سبز تبریز طی چهار سال گذشته طرح ها و برنامه های متعددی را در دستور کار خود قرار داده تا با اجرای آنها نسبت به احیای باغ شهر تبریز اقدام نماید و خوشبختانه طی این مدت نیز رشد قابل ملاحظه ای را در بخش فضای سبز شهری شاهد بوده ایم.


  وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت‌ها و الزامات احداث شهرك امن تبريز ، اين امر را در راستاي ايجاد بستري امن و مناسب براي اسكان موقت شهروندان در مواقع بحران و حتي ايجاد شهري امن در جوار تبريز ارزيابي و خاطرنشان كرد: زلزله به عنوان یک بلای طبیعی غیرقابل پیش بینی همواره در کمین شهرهایی نظیر تبریز است و به دلیل آسیب پذیری تبریز در برابر اين بلاي طبيعي و با توجه به این که در صورت وقوع زلزله در این شهر بسیاری از مناطق شهری در معرض آسیب جدی قرار خواهند گرفت ، احداث شهرک 10 هزار نفری اسکان موقت موسوم به شهرک امن در دستور کار شهرداری قرار گرفته و ما تلاش می کنیم با تسریع در روند احداث این شهرک و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز آن ، محلی امن و مطمئن جهت اسکان شهروندان در مواقع بحران ایجاد شود .

  شهردار تبریز افزود: امروز شاهد بهره برداری از فاز اول شهرک امن با اسکان موقت هزارنفر هستیم و تاپایان سال 90 شاهد بهره برداری از این شهرک خواهیم بود.

  مهندس نوین در ادامه به نقش آموزش در مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: مدیریت بحران شهرداری تبریز در چند سال گذشته به طور مستمر کلاس های آموزشی و توجیهی در سطح کارخانه ها ، مدارس استان و حتی در سطح محلات برگزار کرده که در آن به آموزش مقابله با بلایای طبیعی می پردازد.

   

  وی همچنین گفت: انتشار و توزیع بیش از 150 هزار جلد نشریات در بخش مدیریت بحران و توزیع درمدارس، آموزش بیش از 80 هزار نفر و ارتباط تنگاتنگ با NGO ها و برگزاری کارگاه های مختلف از مهمترین اقدامات شهرداری تبریز در سالهای اخیر است.

  شهردار تبریز خاطر نشان کرد: شهرداري تبريز علاوه بر اين با ساخت و احداث ساخت 20 سالن چند منظوره بحران و ورزشي در نقاط مختلف شهر ، توسعه و تجهيز ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني از 5 ايستگاه به 18 ايستگاه ، خريد و راه‌اندازي ماشين‌آلات و تجهيزات آتش نشاني و اقدامات ديگر گام‌هاي بلندي در راستاي افزايش سطح آمادگي و ضريب ايمني شهر و شهروندان برداشته است.

  مهندس نوین در بخش دیگری از سخنان خود توجه به احداث مناطق امن برای استفاده در مواقع بحران را مهم دانسته و گفت: شهرداری تبریز در کنار اجرای پروژه های مهم شهری به ایجاد شهری امن و ایمن توجه جدی دارد، تا هنگام بروز حوادث شهروندان بتوانند در این مکان ها مستقر شوند.

  در این مراسم، مهندس تقی پور مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز در سخنانی با اشاره به اجرای پروژه های مختلف شهرداری تبریز در سالهای اخیر تاکید کرد: شهرداری تبریز طی سال های اخیر تلاش مضاعفی در راستای افزایش سرانه فضای سبز انجام داده و توانسته است در سایه این اقدامات، سرانه فضای سبز تبریز را از 8 متر مربع در سال 84 به 15 متر مربع در حال حاضر افزایش دهد.

  گفتنی است، در شهرک امن ، مسایل زیر بنایی ، آبرسانی ، سکو های برپایی چادر ، سرویس های بهداشتی و خدماتی در نظر گرفته شده است


  احداث زمين استاندارد گلف در تفرجگاه جنگلي 2000 هكتاري بهشت عدن
   

  احداث زمين استاندارد گلف در تفرجگاه جنگلي 2000 هكتاري بهشت عدن

        به گزارش روابط عمومي و امور فرهنگي سازمان پاركها با مشاركت فدراسيون گلف جمهوري اسلامي ايران و سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري تبريز زمين استاندارد گلف در تفرجگاه جنگلي 2000 هكتاري بهشت عدن احداث مي گردد.
  بنابراين گزارش طي نشستي كه بين رياست فدراسيون گلف جمهوري اسلامي ايران و مدير عامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري تبريز برگزار گرديد.
  تفاهمنامة ايجاد زمين استاندارد گلف در تفرجگاه بهشت عدن منعقد گرديد.
  اين گزارش مي افزايد در اين نشست كه در محل ساختمان اداري سازمان پاركها برگزار گرديد مهندس تقي پور مدير عامل سازمان پاركها ضمن خير مقدم به رياست فدراسيون گلف جمهوري اسلامي ايران و هيئت همراه افزودند : يكي از اهداف سازمان پاركها ايجاد مكانهاي ورزشي مناسب در كنار پاركها و تفرجگاههاي سطح شهر تبريز مي باشد و در اين راستا آمادگي كامل داريم با سازمان تربيت بدني  همكاري نمائيم.
  ايشان افزود : با توجه به اينكه رشته ورزشي گلف كاملاً با مقوله فضاي سبز همخواني دارد تفرجگاه 2000 هكتاري بهشت عدن كه در ضلع جنوبي اتوبان شهيد كسايي در حال احداث مي باشد از نظر موقعيت مكاني فضاي سبز مناسبي براي ايجاد و انواع رشته هاي ورزشي دارد لذا اين سازمان آمادگي كامل دارد جهت احداث زمين استاندارد گلف در اين تفرجگاه همكاريهاي لازم را با فدراسيون گلف بعمل آورد.
  در ادامة اين نشست سعيدي رئيس فدراسيون گلف جمهوري اسلامي ايران نيز با اشاره به اهميت اين رشته ورزشي ، افزودند : رشته ورزشي گلف با توجه به خصوصيات منحصر بفردي كه دارد باعث جذب توريست در شهرهاي بزرگ مي شود و اين امر موجب شده صاحبان هتلهاي بزرگ دنيا نسبت به احداث زمين ورزشي گلف در محوطه هتل خود اقدام نمايند.
  سعيدي افزود : آذربايجانشرقي پتانسيلهاي بالقوه اي براي ايجاد اين رشته ورزشي دارد و با توجه به موقعيت مكاني و جغرافيائي تفرجگاه بهشت عدن ، ايجاد اين رشته در اين مكان باعث توسعه اين ورزش و موجب استفاده بيشتر علاقمندان و برگزاري مسابقات كشوري خواهد شد

  http://parks.tabriz.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=10&id=121


  افتتاح مرکز تجاری -تفریحی برج بلور تا قبل از عید نوروز

   

   

  نصر نیوز: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی آذربایجان شرقی از افتتاح برج بلور تبریز تا پایان امسال خبر داد.

   

  حسین خلیلی مرد عصر امروز در حاشیه شورای مسکن آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار نصر نیوز افزود: این برج که یکی از سازه های بتنی منحصر بفرد کشور است عملیات اجرایی اش تمام شده و امیدواریم در آینده نزدیک به بهره برداری برسد.

  وی در پاسخ به این سئوال که دلایل تاخیر در بهره برداری از این برج چیست اظهار داشت: این برج تمام مراحل اش تکمیل شده است تا جایی که فروشگاه ها و مراکز موجود در این برج در حال تجهیز هستند.

  خلیلی مرد تاکید کرد: امیدواریم تا پایان سال با حضور وزیر محترم مسکن و شهرسازی شاهد بهره برداری از این برج باشیم.

  گزارش نصر نیوز می افزاید، بر اساس اعلام مسئولان زیر ربط این برج قرار بود 10 اسفند ماه امسال به بهره برداری برسد که بر اساس گفته رئیس سازمان مسکن و شهرسازی این افتتاح تا پایان امسال صورت می گیرد

  منبع خبر

  http://nasrnews.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=2094:برج-بلور-تا-قبل-از-عید-افتتاح-می-شود&catid=2:1389-07-13-18-44-55&Itemid=4


   
  داور تركيه‌اي نخستين جشنواره بين‌المللي كاريكاتور شهروندي تبريز گفت: تبريز از غناي فرهنگي بي‌نظيري برخوردار است.

   روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گزارش داد؛محمد آغ‌گون در آيين اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي كاريكاتور شهروندي تبريز اظهار داشت: من براي نخستين بار است كه به تبريز مي‌آيم و ضمن بازديدي كه از چند موزه داشتم در مقابل اين غناي تاريخي، هنري و فرهنگي حيرت كردم.

  وي افزود: ايران به خصوص شهر تبريز يكي از معدود مناطقي است كه حرف‌هاي زيادي براي گفتن در زمينه كاريكاتور دارد.


  آغ‌گون گفت: من قبلاً هم آثاري از كاريكاتوريست‌هاي ايراني در مسابقات و جشنواره‌هاي مختلف بين‌المللي داده بودم و به جرأت مي‌توانم بگويم كه ايران بي‌نظيرترين كاريكاتوريست‌ها را دارد.
  داور نخستين جشنواره بين‌المللي كاريكاتور شهروندي تبريز در خصوص اين فستيوال اذعان كرد: آثاري كه به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده بود همگي به راستي عالي و فوق‌العاده بودند و به همين دليل براي هيئت داوران انتخاب از چند اثر ميان اين آثار به عنوان برگزيده كار بسيار مشكلي بود.
  وي در ادامه افزود: تبريز در مدت زماني كوتاه پيشرفت چشمگيري در زمينه كاريكاتور داشته است كه كشوهاي ديگر در عرض 30 تا 40 سال اين توسعه و رشد را نداشته‌اند.
  450 كاريكاتوريست از 54 كشور دنيا با ارسال يك‌هزار و 130 اثر در نخستين جشنواره بين‌المللي كارتون شهر و شهروندي تبريز شركت كرده‌ بودند.

  كارتونيست‌هايي از كشورهاي ايران، آرژانتين، ارمنستان، جمهوري آذربايجان، بلژيك، بنگلادش، بلغارستان، برزيل، چين، كوبا، مصر، فرانسه، آمريكا، مجارستان، هند، اندونزي، ايتاليا، مقدونيه، مولداوي، هلند، پرو، لهستان، روماني، روسيه، سنگاپور، صربستان، اسپانيا، سوريه، تركيه، اكراين و ازبكستان آثار خود را به اين جشنواره ارسال كرده‌اند.

  منبع خبر

  http://www.shahryarnews.net/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3664

  نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۲ساعت 14 توسط پویا|

  پارک ولیعصر تبریز

   

  بوستان یا پارک به فضایی از پیش تعیین‌شده گویند که ارائه‌دهندهٔ تسهیلات تفریحی و یا حفاظت از منابع طبیعی است.

   

  برخی پارک‌ها شهری و در مساحتهای بسیار کوچک، و برخی دیگر وسعت‌های فراکشوری دارند.

  پارک ولیعصر  تبریز یکی از پارکهایزیبا  و متفاوت تبریز است .این پارک در ضلع شرقی تبریز و در  کوی ولیعصر تبریز  در کنار پارک باغلار باغی قرار دارد

  یکی از ویزگیهای متمایز پارک ولیعصر زیبایی معماری و استفاده از حوضچه های آب و آبروها در سرتاسر پارک میباشد که معماری پارک ولیعصر برگرفته از معماری اصیل ایرانی با استفاده از حوضهای کوچک در سرتاسر پارک و اتصال آنها به هم با استفاده از آبروها میباشد که در نهایت به  استخر وسط پارک متصل میشوند

   

  طبق اعلام اولیه شهرداری آلاچیق های اطراف استخر بزرگ به  رستوران سنتی زیبا تبدیل خواهد شد

   


   ایجاد مسیرهای دوچرخه در داخل شهر و قرار دادن ۱۰۰۰ دوچرخه در اخنیار شهروندان برای رفت و آمد درون شهری

  مسیر دوچرخه بلوار شاه گلی

  شهردار تبریز گفت: امسال 100 دستگاه دوچرخه بصورت رایگان در مسیر میدان ساعت تا دانشگاه تبریز در اختیار شهروندان قرار می گیردو در سال آینده نیز 900 دستگاه دوچرخه دیگر در 10 ایستگاه بصورت رایگان در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
   

  مهندس نوین در مراسم بهره برداری از پروژه های شهرداری منطقه 2 با اعلام این مطلب افزود: در راستای اجرای موفق قانون هدفمندی یارانه ها باید بسترهای لازم برای کاهش و بهبود وضعیت ترافیک و نیز کاهش مصرف انرژی و آلودگی هوا فراهم گردد و در این راستا ایجاد و توسعه خطوط دوچرخه در نقاط مختلف شهر و در کنار آن ترغیب شهروندان برای استفاده از این وسیله نقلیه پاک در کنار تلاش برای توسعه و افزایش سرانه فضای سبز شهری در دستور کار شهرداری تبریز قرار دارد.

  نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۰ساعت 0 توسط پویا|

  طرح مجتمع تجاری میدان بسیج(الغدیر)

  نام پروژه:
  مرکز تجاری خدماتی میدان بسیج
  نام طرف مشارکت: شرکت سرمایه گذاری  توسعه آذربایجان
  تعداد طبقات :۳۰و ۲۱ طبقه
   
  حجم ریالی پروژه: 630  میلیارد ریال  

  حجم فیزیکی پروژه: عرصه 8051 متر مربع با زیربناء  62000 متر مربع
   

  شرکت سرمایه گذاری  توسعه آذربایجان  در راستای اجرای طرحهای عمرانی، در سال 1383 زمینی به مساحت حدود 8065 متر مربع را در میدان بسیج خریداری نموده و در جهت ایجاد مجتمع تجاری و فروشگاهی مدرن در زمین مذکور، هماهنگي هاي لازم را در مرحله اول براي مشاركت با شهرداري بعمل آورده است. بطوریکه اسناد و مدارک و نقشه های اولیه طرح جهت بررسی و طی مراحل قانونی به شهرداری محترم ارائه شده كه به تأئید کمیسیون اولیه توافقات رسیده است

  این مرکز تجاری به زودی عملیات عمرانی خود را آغاز خواهد کرد و در آینده به یکی از مراکز مدرن خرید در  تبریز تبدیل خواهد شد

  منبع خبر:

  سایت مشارکت شهرداری و لینک شرکت سرمایه گذاری  توسعه آذربایجان

  http://www.azarbayjanid.com/fa/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=56


  در ايام عيد صورت مي‌گيرد؛

  70 پرواز فوق‌العاده به خارج كشور از تبريز

  فرودگاه بين‌المللي تبريز بدون در نظر گرفتن فرودگاه امام(ره) در رده سوم كشوري ترافيك پروازي قرار دارد.

   

  خبرگزاري فارس: مديركل فرودگاه‌هاي آذربايجان شرقي گفت: در ايام عيد 70 پرواز فوق‌العاده از طرف شركت‌هاي هواپيمايي خارجي به خارج از كشور از فرودگاه بين‌المللي تبريز صورت مي‌گيرد.


   

  به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، علي رستمي پيش از ظهر امروز در حاشيه مراسم افتتاح پروژه ساختمان تكنيكال بلاك و برج مراقبت پرواز و كلنگ‌زني ترمينال بين‌المللي فرودگاه تبريز و در جمع مسئولان به تشريح ظرفيت فرودگاه بين‌المللي تبريز پرداخت.
  وي تصريح كرد: فرودگاه بين‌المللي تبريز بدون در نظر گرفتن فرودگاه امام(ره) در رده سوم كشوري ترافيك پروازي قرار دارد.
  رستمي تاكيد كرد: باتوجه به همين ظرفيت احداث ترمينال بين‌المللي فرودگاه تبريز تا سال 92 مورد تاكيد قراردارد و بايد عمليات بهره‌برداري از اين ترمينال در زمان مقرر صورت گيرد.

  * افزايش 33 درصدي پروازهاي فرودگاه تبريز
  مدير كل فرودگاه‌هاي آذربايجان شرقي گفت: در سه سال گذشته سالانه 33 درصد افزايش پروازي را در فرودگاه تبريز شاهد بوده‌ايم و بايد متناسب با اين مسئله افزايش خدمات‌دهي نيز صورت گيرد.
  وي خاطرنشان كرد: در بخش سرمايه‌گذاري نيز دو پروژه توسط بخش خصوصي و يكي از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري استان در حال انجام است.
  مدير كل فرودگاه‌هاي آذربايجان شرقي افزود: در حال حاضر بيش از پنج شركت هواپيمايي داخلي در فرودگاه تبريز فعال هستند و به هشت مقصد داخلي و چهار مقصد خارجي پرواز صورت مي‌گيرد.

  * پرواز مستقيم به تركيه، امرات، سوريه و عربستان
  رستمي يادآور شد: پرواز مستقيم به كشورهاي تركيه، امارت متحده عربي، سوريه و نيز پروازهاي حج عمره و تمتع از فرودگاه تبريز صورت مي‌گيرد.
  مدير كل فرودگاه‌هاي آذربايجان شرقي خاطرنشان كرد: از آغاز اعزام مرحله جديد حج عمره نيز تاكنون سه پرواز صورت گرفته است.
  وي گفت: در زمان عيد نيز70 پرواز ازطرف شركت‌هاي هواپيمايي خارجي درخواست شده كه اين تعداد پرواز به غير از برنامه زمان‌بندي فرودگاه تبريز در زمان عيد است.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912080557

  برج مراقبت پرواز و تكنيكال بلاك فرودگاه بين‌المللي تبريز افتتاح شد

  برج مراقبت پرواز و تكنيكال بلاك فرودگاه بين‌المللي تبريز صبح امروز با حضور سرپرست وزارت راه و ترابري، استاندار و جمعي از مسوولان محلي افتتاح شد.

   

  به گزارش نصر نیوز به نقل از ایسنا، اين پروژه با مساحت ‌٢٢٧٤ هزار متر مربع در ‌٨ طبقه سازه اي با تفکيک طبقات به ترتيب ‌٨٠٥ متر مربع طبقه همکف، ‌١١٤٥متر مربع طبقه اول و دوم ، ‌٨٩ متر مربع طبقه هفتم است.
  همچنين برج مراقبت پرواز با ‌٦٨ متر مربع و به ارتفاع نهايي ‌٥/٣٣متر کليه بخش‌هاي عمليات هوانوردي شامل برج مراقبت پرواز اپروج مهندسي الکترونيک شبکه پيام هاي هوانوردي را در خود جاي داده است.
  برج مراقبت پرواز و ساختمان تکنيکال بلاک فرودگاه تبريز در طول مدت چهار سال با امکانات و تجهيزات مدرن و سازه اصلي از نوع بتن آرمه و با آخرين تکنولوژي و آيين نامه هاي استاندارد روز جهان و سازمان بين المللي هواپيمايي کشوري ساخته شده است.

  محوطه بيروني اين پروژه به مساحت ‌٤ هزار متر مربع است و با هزينه اي بالغ بر ٣٥ ميليارد ريال در برداشته است.
  این گزارش حاکی است، همزمان با اين افتتاح ، ترمينال ‌١٤هزار متر مربع فرودگاه بين المللي تبريز کلنگ زني شد

  نوشته شده در ۸۹/۱۲/۰۷ساعت 17 توسط پویا|

  افتتاح فاز دوم طرح تبادل امام علی

  همزمان با میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و با حضور شهردار تبریز ، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر ، دکتر منادی نماینده مردم تبریز در مجلس و جمعی از مدیران و مسوولان استانی و شهری بهره برداری از فاز دوم طرح تبادل امام علی (ع) به عنوان بزرگ ترین طرح عمرانی شهرداری تبریز آغاز شد.

  خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، در این مراسم مهندس علیلو شهردار منطقه پنج تبریز طی سخنانی با اشاره به اهداف اجرایی این طرح بزرگ عمرانی ترافیکی گفت: اتصال کمربندی های شمالی و جنوبی به یکدیگر ، تقسیم ترافیک مابین کمربندی شمالی و جنوبی و جاده تبریز به تهران ، ایجاد 16 مسیر دسترسی مختلف رفت و برگشت ، دو بانده کردن مسیر دسترسی به باسمنج و شهرک خاوران و تلاش برای زیباسازی ورودی شهر از جمله اهداف مورد نظر شهرداری در اجرای این طرح بزرگ به شمار می رود.

  شهردار منطقه پنج در ادامه به هزینه های اجرایی این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح تبادل امام علی (ع) در فازهای اول و دوم در مجموع 190 میلیارد ریال از سوی شهرداری تبریز هزینه شده که سهم فاز دوم این طرح 100 میلیارد ریال می باشد.

  مهندس علیلو در پایان با اعلام این که تلاش می شود فاز سوم و تکمیلی این طرح در سه ماهه اول سال 90 به مرحله بهره برداری برسد از تلاش ها و زحمات موسسه عاشورای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به عنوان مجری طرح تبادل امام علی (ع) در اجرای به موقع این طرح قدردانی کرد

  نماینده مردم تبریز ، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تلاش های شهرداری تبریز در افتتاح پی در پی طرح ها و پروژه های عمرانی خدماتی را زمینه ساز توسعه پایدار تبریز دانست.

  خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، دکتر منادی که در آئین بهره برداری از فاز دوم طرح تبادل امام (ع) سخن می گفت با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: شهر تبریز در سایه تلاش های شهرداری و نیز افتتاح های پی در پی طرح ها و پرو ه های عمرانی به شهری توسعه یافته و شاخص در کشور تبدیل شده و این سطح از خدمات رسانی از سوی شهرداری تبریز قابل تقدیر است.

  نماینده مردم تبریز همچنین با قدردانی از تلاش شهرداری تبریز در اجرای طرح تبادل امام (ع) افزود: ورودی هر شهر به منزله ویترین و نشان دهنده فرهنگ و هویت کالبدی همان شهر است و اقدام شهرداری در ساماندهی ورودی اصلی شهر نشان می دهد که مدیران شهری توجه ویژه ای به زیباسازی شهر دارند.

  وی در پایان از زحمات شهرداری تبریز در توسعه و عمران شهری قدردانی کرد و این حجم از خدمات رسانی را نمونه بارز همت مضاعف دانست.

  شهردار تبريز نیز  با اشاره به اجراي طرح تبادل دروازه تهران موسوم به طرح تبادل امام علي (ع) از اين پروژه به عنوان بزرگ‌ترين و عظيم‌ترين طرح عمراني سال‌هاي اخير شهرداري ياد كرد و افزود: با اجراي طرح تبادل امام علي (ع) بخش عمده‌اي از بار ترافيكي ورودي شرق شهر تبريز به ويژه در مسيرهاي اتوبان پاسداران، اتوبان شهيد كسايي و مركز شهر كاهش خواهد يافت.
  شهردار تبريز همچنين گفت: طرح تبادل امام علي (ع) داراي 16 ورودي و خروجي است كه در تقسيم ترافيك ورودي تبريز به اتوبان‌هاي كسايي و پاسداران و در كنار آن مركز شهر موثر خواهد بود و علاوه بر آن امكان دسترسي آسان به شهرك خاوران را فراهم خواهد كرد.
  نوين در عين حال با قدرداني از تلاش‌هاي موسسه عاشوراي قرارگاه خاتم‌الانبيا در اجراي اين پروژه بزرگ، از همكاري 500 ميليارد ريالي شهرداري تبريز با قرارگاه خاتم‌الانبيا در اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي عمران شهري خبر داد.
  شهردار تبريز در ادامه از تلاش شهرداري تبريز براي افتتاح فاز سوم و تكميلي طرح تبادل امام علي (ع) همزمان با سوم خرداد سال 90 ، سالروز آزادسازي خرمشهر خبر داد.


  معاون استاندار آذربايجان شرقي اعلام كرد:
  تبديل آذربايجان شرقي به الگويي در حوزه گردشگري

  خبرگزاري فارس: معاون استاندار آذربايجان شرقي اقدامات انجام گرفته در شهرهاي استان را عامل تبديل شدن استان به الگويي موفق در زمينه جذب و ارائه خدمات به گردشگران دانست.


  به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي، محمد اشرف‌نيا در جلسه ستاد تسهيلات سفر آذربايجان شرقي ضمن اشاره به اين موضوع، اظهار داشت: گردشگري آذربايجان شرقي به لحاظ جاذبه‌هاي متنوع و منحصر به فرد همچنين امكانات در دسترس گردشگران از اهميت خاصي برخوردار است.
  وي افزود: در سال‌هاي اخير استقبال مطلوب از گردشگران و ايجاد امكانات مورد نياز آنها مورد توجه مسئولان استان قرار گرفته است و در اين خصوص همه تاكيد دارند كه خدمات‌دهي به ميهمانان نوروزي و گردشگران بايد بر اساس درخواست و نياز آنان باشد.

  منبع خبر


  نماينده تبريز در مجلس خبر داد:
  اختصاص 20 ميليارد ريال اعتبار براي آبدارسازي مهرانه‌رود

  خبرگزاري فارس: نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي از اختصاص اعتبار 20 ميليارد ريالي براي آغاز مراحل اجراي طرح آبدارسازي مهرانه‌رود خبر داد.


  به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز، عليرضا منادي در آيين افتتاح فاز دوم طرح تبادل امام علي (ع)، تخصيص اين اعتبار را گامي براي آغاز مراحل اجرايي انتقال آب از سد شهيد مدني به بستر ساماندهي شده مهرانه‌رود اعلام و تصريح كرد: هر چند اجراي كامل طرح آبدارسازي مهرانه رود به اعتبارات كلان ملي نيازمند است با اين حال اعتبار مذكور مي‌تواند زمينه را براي تسريع فازهاي بعدي اين طرح فراهم كند.
  نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي همچنين با قدرداني از تلاش‌هاي شهرداري تبريز در ساماندهي و اتمام طرح بهسازي بستر مهرانه‌رود اين امر را زمينه‌ساز افزايش ضريب بهداشت و سلامت محيطي و زيباسازي شهر ارزيابي كرد.
  وي در عين حال از عزم نمايندگان استان در مجلس براي جذب و تخصيص اعتبارها و رديف‌هاي بودجه‌اي ويژه براي اجراي طرح‌هاي كلان ملي و بسترسازي براي توسعه زيربنايي استان خبر داد.
  منادي در ادامه ابراز اميدواري كرد سال 90 ، سال تسريع روند عمران و توسعه استان و شهر تبريز باشد.
  نماينده مردم تبريز، اسكو و آذرشهر در مجلس شوراي اسلامي در ادامه تلاش‌هاي شهرداري تبريز در افتتاح پي‌در پي طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني خدماتي را زمينه‌ساز توسعه پايدار تبريز دانست.
  وي خاطرنشان كرد: شهر تبريز در سايه تلاش‌هاي شهرداري و نيز افتتاح‌هاي پي در پي طرح‌ها و پروه‌هاي ‌عمراني به شهري توسعه يافته و شاخص در كشور تبديل شده و اين سطح از خدمات‌رساني از سوي شهرداري تبريز قابل تقدير است.
  نماينده مردم تبريز همچنين با قدرداني از تلاش شهرداري تبريز در اجراي طرح تبادل امام (ع) افزود: ورودي هر شهر به منزله ويترين و نشان دهنده فرهنگ و هويت كالبدي همان شهر است و اقدام شهرداري در ساماندهي ورودي اصلي شهر نشان مي‌دهد كه مديران شهري توجه ويژه‌اي به زيباسازي شهر دارند.
  وي در پايان از زحمات شهرداري تبريز در توسعه و عمران شهري قدرداني كرد و اين حجم از خدمات‌رساني را نمونه بارز همت مضاعف دانست.

  منبع خبر


  شهردار تبريز خبر داد:
  توسعه همكاري‌ با سرمايه‌گذاران ترك در پروژه‌هاي شهري
   
   
   

  خبرگزاري فارس: شهردار تبريز از تلاش همه‌جانبه شهرداري و شوراي اسلامي شهر براي توسعه همكاري‌هاي متقابل با سرمايه‌گذاران تركيه‌اي در طرح‌ها و پروژه‌هاي عمران شهري خبر داد.

  به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز، عليرضا نوين با اعلام اين مطلب از توافقات انجام گرفته با هيئت تجاري و اقتصادي تركيه‌اي در سفر اخير عبدالله گل به تبريز براي سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذاران بزرگ تركيه‌اي در طرح‌ها و پروژه‌هاي عمران شهري خبر داد.
  وي گفت: در سفر اخير رئيس جمهور تركيه و هيئت تجاري اقتصادي همراه به تبريز، ديدارهايي به اتفاق رئيس شوراي اسلامي شهر با برخي سرمايه‌گذاران ترك از جمله ابراهيم جواهر يكي از بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاران اين كشور و صاحب ده‌ها پروژه بزرگ در كشورهاي مختلف جهان انجام گرفت و توافقات مثبت و سازنده‌اي در راستاي حضور اين سرمايه‌گذاران در طرح‌ها و پروژه‌هاي شهري تبريز حاصل شد.
  شهردار تبريز، حضور هيئت عالي‌رتبه تجاري اقتصادي تركيه در سفر اخير عبدالله گل به تبريز را نشان دهنده روابط و مناسبات محكم و عميق دو كشور و نيز اشتراكات فرهنگي تجاري تبريز و تركيه اعلام كرد.
  وي خاطرنشان كرد: در ديدار با ابراهيم جواهر و ديگر سرمايه‌گذاران ترك كه علي پولاد سرمايه‌گذار تبريزي‌الاصل تركيه و شريك شهرداري تبريز در احداث هتل پنج ستاره لاله نيز حضور داشت از چند محل مناسب براي سرمايه‌گذاري بازديد به عمل آمد و توافقات اوليه براي سرمايه گذاري 200 ميليون دلاري اين سرمايه‌گذار و احداث يك مجموعه تجاري، رفاهي و تفريحي در فضايي به وسعت 200 هزار متر مربع حاصل شد.
  شهردار تبريز در ادامه گفت: براساس توافق حاصله مقرر شد تا پس از انجام مراحل آزادسازي زميني واقع در جنب ترمينال بزرگ تبريز و در حاشيه اتوبان شهيد كسايي مقدمات عقد قرارداد سرمايه‌گذاري ميان طرفين به انجام برسد.

  منبع خبر

  نوشته شده در ۸۹/۱۲/۰۳ساعت 19 توسط پویا|


  مطالب پيشين
  » وبلاگ تبریز مدرن به وبسایت تبدیل شد
  » آغاز بکار کارگاه آموزشی مجسمه های سنگی در تبریز
  » باران در شهر تبریز همچنان مشکل‌ساز است
  » گزارشی از خط دو مترو تبریز
  » تشکر ویژه از سازمان پارکها و فضای سبز تبریز به خاطر کاشت بی نظیر لاله در ائل گولی
  » شبهای تبریز نورانی تر شد
  » طرح جدید شهرداری منطقه دو در محل باغات بلوار 29 بهمن
  » پیشرفت چشمگیر فازاول طرح نجات تبریز(مسیرگشائی 45 متری)انقلاب
  » دعوت شهروندان به کاشت درختان بومی تبریز در محدوده منازل خویش
  » ممنوعیت احداث کارخانه فولاد در استان از سوی استاندار
  Design By ParsSkin.Com